Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Coraz niższe emerytury

Okazuje się, że nowy system emerytalny drastycznie obniża wysokość otrzymywanych świadczeń. Obecnie są one już o 1000 zł niższe od tych, które wyliczane były na starych zasadach. Jak wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”, według danych ZUS wypłacane

Piotr Lewandowski/SXC
Okazuje się, że nowy system emerytalny drastycznie obniża wysokość otrzymywanych świadczeń. Obecnie są one już o 1000 zł niższe od tych, które wyliczane były na starych zasadach.

Jak wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”, według danych ZUS wypłacane są coraz niższe świadczenia emerytalne.

W 2010 roku przyznawana wtedy „stara” emerytura wynosiła 2490 zł, a „nowa” 1711, już rok później różnica się powiększyła i emerytura wyliczana na starych zasadach wynosiła 2660 zł, natomiast na nowych 1694 zł. W ubiegłym roku odpowiednio było to: 2760 zł i 1728 zł. Nowe świadczenie wynosi już zaledwie 62 proc. starej emerytury.

Stale rośnie jednak liczba osób, którym ZUS wylicza świadczenia. W ubiegłym roku spośród 120 tys. osób, które uzyskały prawo do emerytury, prawie 82 tys. przeszło na nią według nowych zasad. Rok wcześniej było ich 66 tys.

Powodem całego zamieszania i przyczyną tak drastycznych różnic finansowych jest wprowadzony w 1999 r. wraz z reformą emerytalną, sposób obliczania świadczenia. Bierze on pod uwagę wysokość zgromadzonych w ZUS składek, dzieląc ją przez statystyczną długość trwania życia osoby w danym wieku.
 

 Źródło: niezalezna.pl,Rzeczpospolita,PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo