Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Muzeum na Rakowieckiej

Od 9 do 13 grudnia 2023 r. zapraszamy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na wydarzenia i uroczystości upamiętniające ofiary systemu komunistycznego w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wstęp wolny.

Stan wojenny w Polsce
wikmedia.commons.org - Domena publiczna
 – To tutaj, w dawnym więzieniu na Rakowieckiej, przetrzymywano tych, którzy sprzeciwili się władzy narzuconej przez Moskwę. Niepodległość, solidarność, wolność słowa i sumienia, godność ludzkiej pracy – to były idee, za które wielu trafiało do więzienia. Pamiętamy o tych, którzy w latach 1981-89 oddali życie za te ideały. Zapraszam do udziału w licznych wydarzeniach związanych z tegorocznymi obchodami

– mówi Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Koncerty Marka Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego

Obchody rozpoczęły się muzycznie w sobotę 9 grudnia o godz. 18.00 akustycznym koncertem Marka Piekarczyka, byłego wokalisty zespołu TSA. W lata 80. zabiorą nas przeboje, a wśród nich m.in.: „51”, „Testament”, „Mechaniczny Pies’’, ,,Marsz Wilków’’, ,,Chodzą Ludzie’’. 

Dla młodszego pokolenia w poniedziałek 11 grudnia o godz. 10.00 Leszek Czajkowski i Dominika Świątek-Czajkowska wystąpią w koncercie edukacyjnym ,,Zrozumieć bardów Solidarności’’. Leszek Czajkowski przypomni: Jana Krzysztofa Kelusa, Jacka Kaczmarskiego czy Przemysława Gintrowskiego - artystów, którzy poprzez swoje pieśni walczyli z reżimem komunistycznym.

Spotkanie z działaczami opozycji antykomunistycznej

W ramach cyklu ,,Widzenie na Rakowieckiej’’ 11 grudnia o godz. 19.00 będzie miało miejsce spotkanie o stanie wojennym z Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim, represjonowanymi działaczami opozycji antykomunistycznej, współzałożycielami Komitetu Obrony Robotników. Spotkanie, w którym weźmie również udział Justyna Błażejowska poprowadzi Tadeusz Płużański.

Świadkowie walki z komuną, jakimi byli represjonowani działacze opozycji niepodległościowej zapraszają natomiast na spotkanie i panele dyskusyjne 13 grudnia od godz. 12.00 do 17.00.

Wystawa poczty podziemnej „Solidarności”

Prawdziwą gratką dla filatelistów będzie ekspozycja. ,,Poczta wolności. Wystawa znaczków poczty podziemnej z lat 1981-89 z kolekcji Edwina Klessy’’. Kolekcja działacza podziemia antykomunistycznego liczy m.in. 2,7 tys. znaczków, 350 kart pocztowych. Przyjdźcie, a przekonacie się, że znaczki pocztowe w tamtym czasie miały swoją moc. Otwarcie wystawy nastąpi 12 grudnia o godz. 12.00. Natomiast kartkę pocztową z okolicznościowym stemplem „Precz z komuną” będzie można otrzymać na stoisku Poczty Polskiej 13 grudnia o godz. 12.00.   

Seminarium naukowe o stanie wojennym

Warto poszerzyć wiedzę o stanie wojennym i 12 grudnia w godz. 14.00 – 18,00 wziąć udział w seminarium naukowym ,,Z Rakowieckiej….’’. Dzięki wybitnym historykom poznamy nowe fakty o kulisach stanu wojennego. Badacze będą mówić o odpowiedzialności za strajki, karnej służbie wojskowej, aresztowaniach i internowaniach, cichych ofiarach, którymi były dzieci, działaniu hierarchii kościelnej oraz postawach politycznych państw zachodnich wobec Polski.

Msze św. za ofiary stanu wojennego

Pamięć o ofiarach stanu wojennego wyrazimy modlitwą i zadumą podczas mszy św. We wtorek 12 grudnia o godz. 19.00 i 13 grudnia o godz. 9.30 eucharystię odprawi ks. Tomasz Trzaska kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Apel Pamięci

13 grudnia głównym elementem obchodów w 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego będzie o godz. 11.00 uroczysty Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni komunistycznych z lat 1981-89.

Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności

13 grudnia o godz. 12.00 w muzealnej świetlicy będzie miało miejsce uroczyste wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności 27 działaczom opozycji antykomunistycznej (wstęp z zaproszeniami).

Diorama „Grudzień’81” z prawdziwym czołgiem

13 grudnia już od rana idąc ulicą Rakowiecką cofniemy się w czasie. Na kilka godzin stanie na niej czołg i inne milicyjne i wojskowe zabytkowe pojazdy z lat 80. Zapłoną koksowniki. Rekonstruktorzy w mundurach LWP, Milicji Obywatelskiej i ZOMO - patrolując ulicę Rakowiecką, przybliżą mieszkańcom Warszawy codzienność stanu wojennego.  

Filmy historyczne

Podczas obchodów będzie można zobaczyć również filmy o dramacie stanu wojennego. 11 grudnia godz. 16:00 - projekcja filmu „Janek z Kopalni Wujek”. Natomiast 13 grudnia o godz. 18:00 będzie film pt. „Stanisław Helski. Dlatego”. Po filmie Tadeusz Płużański będzie rozmawiał z reżyserem Michałem Torzem.

Warsztaty edukacyjne o metodach Służby Bezpieczeństwa

Jak działał podsłuch założony w mieszkaniach? Jakich znaków używano, aby opisać osobę śledzoną? Jakie były metody inwigilacji bezpieki? To wszystko będzie można poznać podczas warsztatów edukacyjnych 13 grudnia, od godz. 14.00 do 18.00. 

Zwiedzanie Muzeum

Tego dnia wspólnie z naszymi przewodnikami będziecie mogli zwiedzić Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych i zobaczyć X Pawilon, karcery oraz wystawę o działalności Solidarności Walczącej. 


poniedziałek 11.12.2023

godz. 10:00 - Leszek Czajkowski - koncert edukacyjny „Zrozumieć bardów Solidarności” 
godz. 16:00 - projekcja filmu „Janek z Kopalni Wujek” 
godz. 19:00 - „Widzenie na Rakowieckiej” - spotkanie z Antoni Macierewiczem, Piotrem Naimskim i Justyną Błażejowską - poprowadzi Tadeusz Płużański 

wtorek 12.12.2023

godz. 12.00 – otwarcie wystawy „Poczta wolności. Wystawa znaczków poczty podziemnej z lat 1981-89 z kolekcji Edwina Klessy” – autorskie oprowadzanie po ekspozycji
godz. 14:00 – 18:00 – „Z Rakowieckiej…”: Seminarium naukowe o stanie wojennym podczas którego historycy będą mówić m.in.: o odpowiedzialności za strajki, karnej służbie wojskowej, aresztowaniach i internowaniach, cichych ofiarach, jakimi były dzieci, działaniu bp. Czesława Domina czy prymasa Józefa Glempa oraz postawach politycznych państw zachodnich
godz. 19:00 – msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, którą odprawi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

środa 13.12.2023

godz. 9:30 – msza św. w intencji ofiar stanu wojennego
godz. 11:00 – uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego:
Apel Pamięci 
złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego
godz. 12:00 – ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności (wstęp z zaproszeniami)
godz. 12:00 – 17:00 – Zlot Niepodległościówki – spotkanie byłych opozycjonistów ze środowisk niepodległościowych. Kontakt: biuro@odszkodowani.pl 
13:00 - debata „W drodze do niepodległości – działanie opozycji w PRL” 
15:00 - koncert Leszka Czajkowskiego
16:00 - debata „13 grudnia – wspomnienia z kraju i ze świata”
godz. 18:00 – projekcja filmu pt. „Stanisław Helski. Dlatego”, po filmie spotkanie reżyserem Michałem Torzem, które poprowadzi Tadeusz Płużański
godz. 20:00 – koncert „Cena za prawdę”. Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie, ul. K. Karasia 2
Wystąpią: Golec uOrkiestra, Sławomir Uniatowski, Katarzyna Cerekwicka, Krystyna Prońko, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kamil Bednarek, Skubas, Józefina oraz Siostry Melosik
Rezerwacja bezpłatnych biletów: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl (organizator IPN)

godz. 14:00 – 22:00 – DZIEŃ OTWARTY W MUZEUM 
rekonstrukcja historyczna „Grudzień ‘81” – zamknięty prawy pas ruchu ul. Rakowieckiej w godz. 14:00 – 22:00
warsztaty edukacyjne dla dorosłych i młodzieży (Pawilon XI)
oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum (bez zapisów)
godz. 14:00, 16:00, 18:00, 20:00
wystawa znaczków Poczty Podziemnej Solidarności 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#13 XII #stan wojenny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo