Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jarosław Kaczyński: nie ma polskości bez wolności

"Czy możemy sobie wyobrazić Polskę inną niż ta dziś, w której będzie pluralizm mediów, nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, nie będzie się wyrzucało innych dziennikarzy za pisanie prawdy, nie będzie się przygotowywało ustawy o

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
"Czy możemy sobie wyobrazić Polskę inną niż ta dziś, w której będzie pluralizm mediów, nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, nie będzie się wyrzucało innych dziennikarzy za pisanie prawdy, nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, nie będzie więźniów politycznych?" - pytał prezes PiS podczas Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Marsz został zorganizowany przez PiS, a udział wzięło w nim ponad 20 tys. ludzi, m.in. członkowie ponad 100 klubów „Gazety Polskiej”.

Nasza relacja:

20:27 - Na zakończenie Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości głos ponownie zabrał Jarosław Kaczyński.
"My mamy pomysł na wolną Polskę. Myśmy tutaj przyszli, aby oddać hołd tym, którzy walczyli, tym, którzy zginęli, ale przyszliśmy tu także po to, aby wesprzeć ten pomysł. Potrzebna nam jest wolność, bo jak wielokrotnie mówiłem: „Nie ma polskości bez wolności”. Polska jest z wolnością związana w sposób najbardziej ścisły. Jeśli chcemy być Polakami, a chcemy być Polakami, to musimy być wolni. (...) Te tłumy przekonują mnie, że ta wolność w naszym kraju wróci. Ta wolność jest czymś pełnym, gdy jest połączona z solidarnością. Wolność jest także wyrzutem sumienia, kiedy nasz wspólny majątek jest dzielony nierówno. Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której ludzie uczciwi, którzy chcą pracować, nie mają pracy, a rodziny nie mają nawet tego najmniejszego minimum. Wtedy wolność nie ma tego najlepszego smaku. Musimy budować Polskę solidarną (...) Zwyciężymy do końca tylko wtedy, kiedy nasz naród będzie żył w wolnym niepodległym i silnym kraju" – mówił Jarosław Kaczyński.
"Czy możemy sobie wyobrazić Polskę inną niż ta dziś, w której będzie pluralizm mediów, nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, nie będzie się wyrzucało innych dziennikarzy za pisanie prawdy, nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, nie będzie więźniów politycznych?" - pytał prezes PiS.
Jarosław Kaczyński mówił też, że polską godność i suwerenność trzeba budować "na co dzień w relacjach z innymi państwami", co uczynić może tylko nowa władza.
"Władza pod każdym względem lepsza od tej, którą mamy dziś. I taka władza w Polsce powstanie. Będziemy próbowali, już w nieodległym czasie, już na początku przyszłego roku powołać nowy rząd" - zapowiedział.
"Jeśli się uda - będziemy mieli taką władzę. Jeśli się nie uda - będziemy próbowali dalej. Aż do ostatecznego zwycięstwa. Zapewniam was, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrezygnuje i zwycięży" - podkreślił.20:05 - Marsz dotarł pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

19:49 - Mijając siedzibę Centralnego Biura Antykorupcyjnego, uczestnicy marszu skandowali: "Co z aferą hazardową?". Teraz skandują: „Żeby polska w siłę rosła trzeba wodza, a nie osła” oraz "Władza wasza, bieda nasza".

19:25 - Uczestnicy marszu skandują: „Chcemy prawdy, chcemy chleba i nam Tuska nie potrzeba!”.

19:17 - Uczestnicy Marszu Wolności dotarli do pomnika gen. Grota-Roweckiego.

19:05 - Pochód dotarł do pomnika Ronalda Reagana. Uczestnicy marszu skandują: "Wolna Polska w wolnym świecie" oraz "Cześć i chwała Reaganowi". Pod pomnikiem Ronalda Reagana złożono kwiaty wdzięczności dla wielkiego przywódcy wolnego świata, który obok Jana Pawła II potępił komunizm.

18:55 - Uczestnicy marszu skandują: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Stan wojenny - pamiętamy!" oraz "Solidarność".

18:43 - Po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego trwa formowanie pochodu i marsz rusza wzdłuż wyznaczonej trasy.

18:40 - Po zakończeniu odczytywania nazwisk ofiar stanu wojennego głos na Pl. Trzech Krzyży zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Musimy podziękować wszystkim, którzy walczyli w podziemnej Solidarności, którzy działali w innych organizacjach, a było ich bardzo wielu. Wszystkim, którzy wtedy nie opuścili rąk i powiedzieli: "nie pozwolimy", powiedzieli: "będziemy kontynuować podjęte dzieło", powiedzieli: "Sierpień się nie skończył, Sierpień jeszcze przyjdzie, przyjdzie zwycięstwo". I przyszło, nieprędko, ale przyszło. O nich także powinniśmy pamiętać" - podkreślił prezes PiS.
Jak dodał J. Kaczyński, dzisiejszy marsz ma "przypomnieć naszą historię, przypomnieć to, o czym dzisiaj często się zapomina. Bo nie wszyscy pamiętają, bo bardzo często można usłyszeć od młodych ludzi, że nie wiedzą, kiedy był stan wojenny".
Trzeba także podziękować "tym spośród nauczycieli, którzy dobrze uczą naszej historii, których uczniowie wiedzą, kiedy był stan wojenny i co oznaczał dla Polski. Jest ten marsz przede wszystkim spojrzeniem w przyszłość. Jeśli mówimy o wolności, o solidarności, o niepodległości, to mówimy o tych podstawowych wartościach, przede wszystkim myślę o tym, co będzie" - powiedział były premier.

18:30 - Trwa odczytywanie nazwisk ofiar stanu wojennego. Wśród zgromadzonych są m.in. Piotr Gliński, kandydat PiS na szefa rządu technicznego, i były senator Zbigniew Romaszewski. Jest już ponad 20 tys. ludzi.

18:25 - Widać wielu polityków PiS (m.in. posłowie Antoni Macierewicz, Jacek Sasin, Joachim Brudziński, Anna Fotyga, Andrzej Duda, Stanisław Pięta i Wojciech Jasiński) i redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza

18:20 - Według pobieżnych szacunków wokół pomnika Witosa zebrało się ok. 15 tys. ludzi. Demonstrantów cały czas przybywa


18:16 - Uczestnicy marszu witają Jarosława Kaczyńskiego okrzykami "Jarosław! Jarosław"!

18:13 - Pochód rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego i odczytania nazwisk ofiar stanu wojennego. Na czele manifestacji znajduje się duży transparent "Wolności, Solidarności i Niepodległości", a także baner z cytatem z Jana Pawła II: "Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej". Dalej znajduje się kilkunastometrowa biało-czerwona flaga rozciągnięta wzdłuż tłumu. Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo