Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Bydgoszcz: usunięto wystawę przeciwników aborcji

Na polecenie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego (PO) służby komunalne usunęły z centrum miasta wystawę przeciwników aborcji.

Na polecenie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego (PO) służby komunalne usunęły z centrum miasta wystawę przeciwników aborcji.

11 wielkoformatowych plakatów ustawiono w niedzielę na Starym Rynku w centrum Bydgoszczy, naprzeciwko głównej siedziby władz miasta. Zdjęcia z wystawy „Wybierz życie” przedstawiały szczątki płodów na różnych etapach rozwoju usunięte w ramach aborcji.

Dzisiaj prezydent Bydgoszczy nakazał podległym mu służbom usunięcie wystawy. Uzasadnił to „troską o mimowolnych odbiorców wystawy, w szczególności najmłodszych mieszkańców miasta”.

- Drastyczność form wyrazu jest bezdyskusyjna, a miejsce i sposób ekspozycji nie daje możliwości wyboru bycia adresatem treści bądź nie. Sprzeciw wzbudza także wykorzystanie wizerunku Adolfa Hitlera w miejscu martyrologii bydgoszczan w trakcie II wojny światowej - powiedział Piotr Kurek, rzecznik prasowy prezydenta Rafała Bruskiego.

Jak poinformowano, prezydent jednocześnie zobowiązał podległe mu służby do zmiany procedury wydawania pozwoleń na organizacje tego typy przedsięwzięć. - Wprowadzamy obowiązek egzekwowania od zgłaszających podmiotów szczegółowej i czytelnej dokumentacji graficznej przestawianych motywów - dodał Kurek.

Organizatorzy wystawy, warszawska Fundacja PRO-Prawo do Życia zadeklarowała, że nie zgadza się z decyzją władz Bydgoszczy i zamierza domagać się zwrotu plakatów oraz umożliwienia ich eksponowania.

„Funkcjonariusze miejscy przywłaszczyli sobie plakaty bez wiedzy organizatorów i zniszczyli ekspozycję. Fundacja zdecydowanie protestuje przeciwko temu, to działanie bezprawne, będziemy domagali się naprawienia szkody, przedłużenia ekspozycji i zadośćuczynienia za utrudnienia w przeprowadzeniu wystawy” - zapowiedział na stronie internetowej fundacji Mariusz Dzierżawski, członek Rady Fundacji.

Dzierżawski zaznaczył, że fundacja zawarła umowę dzierżawy fragmentu placu na siedem dni. Decyzję o usunięciu ekspozycji porównał do walki władz komunistycznych w latach 60. ub. stulecia z wędrującą po kraju kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Protest mieszkańców Bydgoszczy

W liście, nadesłanym do redakcji portalu niezależna.pl, przedstawiciele Bydgoskiego Klubu „Gazety Polskiej”, Solidarnych 2010, Stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-1989, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”, Stowarzyszenia „Koliber” oddziału w Bydgoszczy oraz Narodowej Bydgoszczy wyrazili stanowczy protest przeciwko bezprawnemu wystawy „Wybierz życie” w dniu 23 kwietnia z terenu Starego Rynku w Bydgoszczy.

„Traktujemy to jako kolejny przejaw walki ze swobodą wypowiedzi. Realizm zdjęć ukazujących akt zabicia dziecka jest niczym w porównaniu z samym czynem, któremu ta wystawa ma zapobiegać. Domagamy się podania do publicznej wiadomości, kto podjął tę bezprawną decyzję. Czy ta osoba poniesie ewentualne konsekwencje finansowe w przypadku zasądzenia odszkodowania, czy też za niekompetencję władz zapłacą jak zwykle bydgoscy podatnicy” – pytają autorzy listu.

Pod dokumentem się podpisali: Bydgoski Klub Gazety Polskiej (Krystian Frelichowski), Solidarni 2010 oddział Bydgoszcz (Maciej Różycki), Stowarzyszenie Idee Solidarności 1980-1989 (Krystyna Sawicka, Elżbieta Szott, Barbara Wojciechowska), Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” (Jan Perejczuk), Stowarzyszenie „Koliber” oddział Bydgoszcz (Michał Dworski), Narodowa Bydgoszcz (Tomasz Zagrabski).

 Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo