195 lat "Gazety Polskiej" - wielka gala za nami. Zapraszamy na FOTORELACJĘ

Z okazji 195-lecia powstania "Gazety Polskiej" odbyła się specjalna gala, podczas której przyznano Laur im. Maurycego Mochnackiego. Wyróżnieni to m.in.: wicepremier Jarosław Kaczyński, Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna oraz prof. Adrienna Kormendy - była konsul generalna Węgier w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ z gali!

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Z okazji 195-lecia powstania "Gazety Polskiej" odbyła się specjalna gala. W jej trakcie wicepremier Jarosław Kaczyński został uhonorowany Laurem im. Maurycego Mochnackiego. Pośmiertnie laurem uhonorowano także jego brata, tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Kiedy mamy jasne wzorce, gdzie jest służba Polsce, będziemy mieli jasne wzorce, gdzie jest zdrada. Dziś strasznie nam tego brakuje. Jeżeli chcemy dziś kogoś nagrodzić za służbę Polsce, to tych dwóch [Jarosława i Lecha Kaczyńskiego]

- mówił podczas laudacji redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

Laur otrzymała również prof. Adrienne Körmendy, była konsul generalna Węgier w Polsce. W poświęconej jej laudacji Tomasz Sakiewicz mówił, że zakochać się w Polsce jest łatwo, ale aby tę miłość w sobie nosić, trzeba mieć wielki charakter i osobowość. 

Laur im. Maurycego Mochnackiego za dzielną obronę polskiej granicy trafił zbiorczo do funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej oraz żołnierzy, w tym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Przewodniczący Klubów "Gazety Polskiej" Ryszard Kapuściński oraz Totalizator Sportowy i Polski Zakład Ubezpieczeń to kolejni laureaci Lauru im. Maurycego Mochnackiego.

Z okazji 195-lecia powstania "Gazety Polskiej" list do uczestników gali, odczytany przez minister Marlenę Maląg, wystosował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu pogratulował zespołowi współczesnej "Gazety Polskiej" - spadkobiercom głoszonych przez wydawnictwo idei.

Jak napisał premier, wracamy pamięcią do wydarzeń sprzed blisko dwóch wieków, kiedy to "Gazeta Polska" podtrzymywała ducha niepodległości w sercach, umysłach i przede wszystkim walki z zaborcami.

Kim był Maurycy Mochnacki?

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831". Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre. 

Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ z gali!

 Źródło: niezalezna.pl

 

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo