Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rektor wygrał z ministrem nauki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację odwołanemu w 2010 roku rektorowi gdańskiej AWFiS, prof.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację odwołanemu w 2010 roku rektorowi gdańskiej AWFiS, prof. Tadeuszowi Hucińskiemu w sporze z minister nauki, Barbarą Kudrycką.

WSA uznał, że decyzja Kudryckiej z 2 sierpnia 2010 była decyzją administracyjną. Wcześniej minister przeczyła temu i odmówiła odwołanemu rektorowi merytorycznego rozpatrzenia sprawy. Zdaniem sądu, takie postępowanie minister nauki było niedopuszczalne i pozbawiało obywatela możliwości dochodzenia swoich praw.

- Takie orzeczenie sądu dowodzi, jak słabo minister Kudrycka zna podstawowe przepisy prawa i jak bardzo jest niekompetentna – mówi prof. dr hab. Tadeusz Huciński w rozmowie z niezależną. pl Zdaniem odwołanego rektora gdańskiej AWFiS, decyzja sądu stworzyła precedens w stosunkach między Ministerstwem Nauki a polskimi uczelniami.

- Orzeczenie otwiera drogę do ostatecznego uznania moich racji, że odwołanie z funkcji rektora gdańskiej uczelni było aktem bezprawnym – twierdzi Huciński.

Prof. dr hab. Tadeusz Huciński to były selekcjoner żeńskiej reprezentacji Polski w koszykówce i wiceprezes PZKosz. W 2008 roku został wybrany rektorem AWFiS w Gdańsku. Dwa lata później, jako pierwszy rektor polskiej uczelni, został odwołany z funkcji przez ministra nauki. Barbara Kudrycka zarzucała mu „rażące naruszenie prawa podczas zarządzania uczelnią, brak współpracy z pracownikami oraz bezpodstawne zwolnienie trzech prorektorów”. Huciński od początku i nie zgadzał się z zarzutami i zapowiadał odwołanie od tej decyzji na drodze prawnej.


 Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo