Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Cenckiewicz ujawnia nowe fakty ws. „nocnej zmiany”. W tle wyjazd Wałęsy do Moskwy

5 czerwca minęło 25 lat od „nocnej zmiany”. W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku odwołano rząd premiera Jana Olszewskiego.

Krzysztof Góralski/ Dziennik Dolnośląski; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
5 czerwca minęło 25 lat od „nocnej zmiany”. W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku odwołano rząd premiera Jana Olszewskiego. Wcześniej przegłosowano jednak uchwałę, która zobowiązywała ministra spraw wewnętrznych do udzielenia „pełnej informacji na temat urzędników państwowych od szczebla wojewody wzwyż, a także posłów i senatorów (…), będących współpracownikami Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w latach 1945-1990”. Na te wydarzenia nowe światło rzuca Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Cenckiewicz przybliżył trzy główne powody odwołania rządu Jana Olszewskiego. Jako pierwszy powód wskazał kwestie związane z objętym przez rząd „pronatowskim kierunkiem geostrategicznym”. Kolejnym powodem według prof. Cenckiewicza było ułożenie podmiotowych relacji z Rosją, a trzecim właśnie kwestie związane z lustracją.

- W przypadku pierwszego powodu, można wspomnieć o tym, że rząd Olszewskiego, który sformułował już na samym początku koncepcję drogi wstąpienia do NATO, natrafił na kontrkoncepcję, sformułowaną przez Jerzego Milewskiego, czyli NATO-bis – mówił Sławomir Cenckiewicz na antenie Polskiego Radia 24.

Historyk zwrócił również uwagę na wyjazd Lecha Wałęsy do Moskwy 21 maja 1992 roku, w sprawie traktatu polsko-rosyjskiego. Jego zdaniem ta wizyta miała silny związek z „nocną zmianą”.

- 22 maja chciał podpisać traktat z załącznikiem szkodliwym dla Polski, formującym rosyjskie zapotrzebowanie na zainstalowanie na terenie byłych baz sowieckich w Polsce spółek rosyjskich, agend rosyjskiego wywiadu – mówił Cenckiewicz.

Ponadto Sławomir Cenckiewicz zwrócił uwagę, że jeszcze w marcu 1992 roku szef kontrwywiadu UOP przekazał na ręce ministrów Naimskiego i Macierewicza notatkę, z której wynikało, iż Rosjanie dysponują materiałami agenturalnymi, kompromitującymi Wałęsę i mogą użyć ich w trakcie negocjacji traktatowych.

- Jest ścisły związek miedzy wyjazdem Wałęsy do Moskwy, a ideą odwołania rządu. Po powrocie, 23 maja prezydent wysłał list do marszałka Sejmu, w którym napisał, że wycofuje swoje poparcie dla rządu Olszewskiego – tłumaczył prof. Cenckiewicz.

 Źródło: niezalezna.pl,Polskie Radio 24

 

#Rosja #Lech Wałęsa #lustracja #aneks #WSI #polityka #Nocna Zmiana #Jan Olszewski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo