Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polityka

Żurek chce zgody na zatrzymanie Jakiego. „Fantastycznie wystawiona dla opozycji piłka”

- Wykorzystują prokuraturę do wyprodukowania politycznego obrazka zakutego w kajdanki polityka PiS - stwierdził na platformie X europoseł Maciej Wąsik, komentując próbę uchylenia immunitetu europosłowi Patrykowi Jakiemu przez Waldemara Żurka. Prokurator Generalny zawnioskował o to do Parlamentu Europejskiego.

We wtorek prokuratura poinformowała o skierowaniu przez Prokuratora Generalnego Waldemara Żurka wniosku o uchylenie immunitetu europosłowi PiS Patrykowi Jakiemu. Minister sprawiedliwości chce również uzyskać zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie polityka opozycji. 

Prokuratura zarzuca Jakiemu przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Chodzi o nadzorowaną przez niego jako wiceministra w resorcie sprawiedliwości Służbę Więzienną i "podpisywania decyzji i postanowień administracyjnych" związanych z formacją.

"Kajdanek nie wystarczy"

Decyzja Żurka wywołała lawinę komentarzy. Przedstawiciele PiS oskarżają go o wykorzystywanie organów ścigania do prześladowania opozycji.

"Patryk Jaki ma usłyszeć zarzuty, ze polecił kogoś awansować. Malo tego, ma być do tej sprawy ZATRZYMANY! Wykorzystują prokuraturę do wyprodukowania politycznego obrazka zakutego w kajdanki polityka PiS. To brutalna gra, która się źle skończy. Dla Tuska i Żurka"

– stwierdził europoseł Maciej Wąsik.

"Żurek kolejny raz bawi się w polityczne igrzyska. Wniosek o uchylenie immunitetu europosła Patryka Jakiego to kolejna próba pozbawienia polityków opozycji podstawowego prawa do obrony. Prokuratura to instytucja państwowa, a nie prywatny folwark Żurka, Giertycha i Tuska"

– stwierdził z kolei poseł Marek Wesoły.

"Bandyci przebrani w togi chcą aresztować kolejnego polityka byłej Suwerennej Polski - Patryka Jakiego? Za co? Za decyzyjne personalne dot. awansów To wy w tej prokuraturze zacznijcie już myśleć co będzie w 2027 za wszystkie decyzje Korneluka. Kajdanek nie wystarczy"

– napisał poseł Dariusz Matecki.

"Piłka dla opozycji"

Do komunikatu prokuratury odniósł się również mec. Bartosz Lewandowski. - Jest efekt „rozliczeń” i demokracji walczącej okresu schyłkowego - stwierdził adwokat.

"Co prawda Patryk Jaki nic nie ukradł, nie był skorumpowany, nic nie przywłaszczył, ale… miał polecić awansowanie kogoś w Służbie Więziennej i to, zdaniem Prokuratury, stanowiło przestępstwo"

– wskazał.

W jego ocenie, ruch Żurka to "fantastycznie wystawiona dla opozycji piłka w Parlamencie Europejskim, aby pokazać jak to wszystko funkcjonuje w Polsce".

"Jeśli przy takiej sprawie dojdzie do zatrzymania i doprowadzenia posła, to wywali skalę żenady"

– skwitował.

Sprawę skomentowała także była przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. - Żaden sąd nie zgodzi się na areszt przy tak sformułowanym zarzucie jak wobec posła Patryka Jakiego, ale spektakl z zatrzymaniem może być - oceniła.

"Kierując ten wniosek do PE prokuratura chce udowodnić wszem wobec i każdemu z osobna,  że w Polsce panuje terror. Strasznie głupie"

– dodała.

Źródło: niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE Polityka