Jak przekazano, na zaproszenie prezydenta RP do Polski przybyli prezydenci Litwy Gitanas Nausėda, Łotwy Edgars Rinkēvičs, Estonii Alar Karis oraz Rumunii Nicușor Dan. W ramach wizyty zaproszeni goście zwiedzili Port Wojenny w Gdyni. Następnie zaplanowano ważne rozmowy w Rezydencji Prezydenta RP w Juracie.
Tego typu spotkania na najwyższym szczeblu odgrywają istotną rolę w budowaniu współpracy oraz wzmacnianiu relacji pomiędzy państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Region ten, ze względu na swoje położenie geograficzne oraz uwarunkowania geopolityczne, od lat ściśle współpracuje w wielu obszarach - m.in. bezpieczeństwa oraz polityki międzynarodowej.
Nieformalny charakter szczytu sprzyja bezpośredniej wymianie poglądów oraz omówieniu kwestii ważnych dla całego regionu. Szczegóły dotyczące tematyki rozmów oraz ich efektów będą zapewne przekazywane w kolejnych komunikatach. Będziemy śledzić rozwój sytuacji oraz informować o ustaleniach płynących ze spotkania przywódców.
Rozpoczął się nieformalny szczyt Prezydentów regionu Europy Środkowej - Wschodniej. Na zaproszenie Prezydenta RP @NawrockiKn przyjechali do Polski Prezydenci Litwy @GitanasNauseda, Łotwy @edgarsrinkevics, Estonii @AlarKaris i Rumunii @NicusorDanRO.
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) June 27, 2026
Zaproszeni goście zwiedzili… pic.twitter.com/KtXCyWD4xy