Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szczucki o nowej komisji Tuska: To fikcja, która dotyczy sprawy naprawdę bardzo ważnej

To komisja powoływana przez ministrów więc jej członkowie będą podlegali premierowi. Nie ma żadnych instrumentów do tego, by skutecznie pozyskiwać dokumenty, analizować fakty, wysłuchiwać świadków - skrytykował zapowiedź szefa rządu poseł PiS, kandydat do europarlamentu Krzysztof Szczucki.

Wieczorna rozmowa "Dzisiaj"
zrzut ekranu - Telewizja Republika

Gośćmi red. Danuty Holeckiej w wieczornej rozmowie „Dzisiaj” byli politycy - poseł Krzysztof Szczucki z PiS oraz wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka z Polski 2050 (także kandydat do Parlamentu Europejskiego). Dyskusja dotyczyła m.in. zapowiedzi powołania komisji ds. zbadania rosyjskich i białoruskich wpływów.

Szczucki przypomniał na początku, że wciąż obowiązuje przyjęta w poprzedniej kadencji ustawa, regulująca działalność komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. - Członkowie tamtej komisji zostali odwołani. Sejm mógł powołać w ich miejsce nowych członków, komisja mogła działać dalej. To odrzucono do przysłowiowego kosza, choć przepisy dalej obowiązują - wskazał.

Przez długi czas nic się nie działo i nagle trzeba było bronić minister Hennig-Kloskę, której bronić się nie da. W związku z tym premier Tusk wyszedł z pomysłem badania rosyjskich wpływów

- mówił.

I dalej: „Oczywiście odwraca kota ogonem i powołuje komisję, która nie ma żadnych narzędzi. To komisja powoływana przez ministrów więc jej członkowie będą podlegali premierowi. Nie ma żadnych instrumentów do tego, by skutecznie pozyskiwać dokumenty, analizować fakty, wysłuchiwać świadków. To fikcja, która dotyczy sprawy naprawdę bardzo ważnej”.

Zdaniem Gramatyki, od ścigania agentów pojawiających się w polskiej przestrzeni publicznej, są powołane organy wymiaru sprawiedliwości - służby specjalne, kontrwywiad, policja, prokuratura, wreszcie niezawisłe sądy.

Przyznał pokornie, że „jeśli pan premier chce otoczyć się ekspertami, chce poświęcić temu szczególną uwagę to ma pełne prawo, by taką komisję w łonie Rady Ministrów powołać”.

 Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo