Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Różne warianty, ale i tak wygrywa Zjednoczona Prawica. Klęska Konfederacji w najnowszych sondażach

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Do Sejmu dostałaby się także Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/KancelariaSejmu

54,5 proc. ankietowanych deklaruje chęć wzięcia udziału w wyborach. To nieco więcej niż w badaniu z początku maja. Wtedy zagłosować chciało 51,3 proc. Polaków. Najwięcej głosów zebrałaby Zjednoczona Prawica, czyli sojusz Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski. 37,1 proc. badanych chciałaby zagłosować na tę listę. W porównaniu z poprzednim sondażem to spadek o 0,7 pkt proc.

 - czytamy na portalu rmf24.pl

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 25,5 procent. W porównaniu z majem wynik tej listy polepszył się o 0,6 pkt proc. Na ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni chce zagłosować 10,2 proc. badanych, to wzrost o 1,2 pkt proc. Z kolei Lewica, na którą chce zagłosować 8,3 proc. ankietowanych, zanotowała spadek o 1,9 pkt proc. w porównaniu z sondażem z maja. Do Sejmu z 5-procentowym poparciem dostałby się także PSL-Koalicja Polska. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja - 4,2 proc.

A gdyby Hołownia startował z ludowcami?

Zbadano także, jak kształtowałoby się poparcie, gdyby wyborcy mogli zagłosować na wspólną listę PSL i Polski 2050. W takim przypadku największe poparcie nadal miałby PiS, na który zagłosowałoby 36,8 proc. ankietowanych. KO uzyskałaby 25,1 proc. głosów. Na sojusz partii Szymona Hołowni i PSL zagłosowałoby 16,6 proc. pytanych.

W takim wariancie do parlamentu dostałaby się także Lewica (7,7 proc.). 5-procentowego progu nie byłaby w stanie sforsować Konfederacja, na którą chce zagłosować 4 proc. Polaków. 9,8 proc. badanych nie wie, na kogo chce zagłosować

 - czytamy.


Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany 6–7.06.2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Sejm #konfederacja #Zjednoczona Prawica #sondaż wyborczy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo