Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

„Skończyła się groza inflacji”. Minister Jacek Sasin: Inflacja będzie spadać dalej

Każdy czas jest równie dobry i każdy czas jest równie zły. Narodowy Bank Polski informuje o wydarzeniach, które dzieją się teraz. Rzeczywiście teraz mówimy o wyraźnym wyhamowaniu inflacji, więc trudno, żeby z tym przekazem dla obywateli czekać - powiedział dziś szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jacek Sasin na tour the podlaskie
twitter.com/MAPGOVPL/screen

Tour the podlaskie

Jacek Sasin jest liderem podlaskiej listy PiS w wyborach do Sejmu. Pod hasłem "tour the podlaskie" w piątek do wieczora - ruszając z Zambrowa - ma odwiedzić też Kołaki Kościelne, Czyżew, Wyszki, Bielsk Podlaski, Supraśl i Białystok.

Podczas krótkiego briefingu na targowisku miejskim w Zambrowie minister był pytany o inflację w Polsce. W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji we wrześniu. Według ocen części ekonomistów, we wrześniu może ona wyhamować do 8,5 proc. rdr, z 10,1 proc. w sierpniu.

"Rzeczywiście skończyła się groza inflacji (...), która była wynikiem kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym wywołanym również przez Putina. Udało nam się tę inflację skutecznie zdusić, ona - tak jak zapowiadaliśmy - spadła już do jednocyfrowych wyników, będzie spadać dalej. Według prognoz NBP, ale nie tylko, również inni eksperci wypowiadają się, że inflacja przestanie być zmorą Polaków"

– mówił Sasin.

"NBP jest instytucją niezależną, prowadzi własną politykę informacyjną, proszę mnie zwolnić również z tego, żeby recenzować ten film" - powiedział pytany o najnowszy spot przygotowany przez NBP.

Chodzi o filmik, w którym starszy mężczyzna robi zakupy w małym sklepie i stwierdza, że ceny już nie rosną, a niektóre produkty "są nawet tańsze niż kilka miesięcy temu".

Sasin podkreślał, że szanuje niezależność Narodowego Banku Polskiego. "I chciałbym, żeby wszyscy politycy tę niezależność szanowali i doceniali to, co NBP i prezes Glapiński zrobił, aby ta inflacja właśnie spadała" - powiedział w Zambrowie szef resortu aktywów państwowych.

"Kampania (wyborcza - red.) trwa cały czas, polityka się nigdy nie kończy, w związku z tym każdy czas jest równie dobry i każdy czas jest równie zły (na publikację takiego spotu - red.). NBP informuje o wydarzeniach, które dzieją się teraz. Teraz mówimy o wyraźnym wyhamowaniu inflacji, więc trudno, żeby z tym przekazem do obywateli czekać"

– powiedział Sasin.

Stopy procentowe

Pytany o to, czy należy spodziewać się obniżki stóp procentowych minister zastrzegł, że to kompetencja Rady Polityki Pieniężnej. "Szanuję niezależność tej instytucji, czekamy na decyzje, jakie będzie ona podejmowała" - dodał.

– Zaczynamy dzisiaj kolejny dzień kampanii w województwie Podlaskim, intensywna trasa. Zaczynamy tutaj, w Zambrowie na miejskim targowisku. Kolejne te przystanki do Kołaki Kościelne, tam spotkanie z miejscową społecznością. W Czyżewie będę mówił o inwestycjach również w związku z przebudową trasy Rail Baltica. Następnie Wyżki, spotkanie w Ochotniczej Straży Pożarnej, Bielsk Podlaski, spotkanie również z mieszkańcami, będziemy mówili o tym co robimy dla Podlasia, dla bezpieczeństwa, Wreszcie Supraśl, tam informacja o naszym programie wsparcia zabytków i na koniec duże spotkanie w Białymstoku z aktywnymi kobietami z Podlasia – mówił Jacek Sasin.

 Źródło: niezalezna.pl, pap, 300polityka.pl, twitter.com

 

#gospodarka #inflacja #Jacek Sasin #NBP #Bank centralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo