Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Prof. Maćków w "Financieele Dagblad": To najlepszy polski rząd od czasu upadku komunizmu

„To najlepszy polski rząd od czasu upadku komunizmu” - ocenia wykładowca Uniwersytetu w Ratyzbonie prof. Jerzy Maćków, którego cytuje prestiżowy holenderski dziennik ekonomiczny „Financieele Dagblad”. Gazeta obszernie cytuje profesora, który o realizacji obietnic wyborczych mówi: "Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało obietnic wyborczych, a PO zawsze mówiła, że zwiększanie świadczeń społecznych jest nieopłacalne, że to zaszkodzi polskiej gospodarce”.

Twitter/@PremierRP

"FD" opisuje sytuację polityczną w Polsce po powrocie do Donalda Tuska krajowej polityki. Wskazuje, że wypowiedzi byłego premiera „podobają się w Brukseli”, natomiast Jarosław Kaczyński „podobnie jak węgierski premier Viktor Orban swoim autorytarnym, nacjonalistycznym kursem stawia UE w bardzo kłopotliwej sytuacji”.

„Wielu zachodnich analityków widzi w Kaczyńskim i jego partii zło, ale w rzeczywistości jest to najlepszy rząd, jaki Polska miała w ciągu ostatnich trzydziestu lat”

 mówi "FD" prof. Jerzy Maćków, wykładowca nauk politycznych na Uniwersytecie w Ratyzbonie w Niemczech.

Gazeta obszernie cytuje profesora, który ocenia m.in., że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało obietnic wyborczych, a „PO zawsze mówiła, że zwiększanie świadczeń społecznych jest nieopłacalne, że to zaszkodzi polskiej gospodarce”.

Jego zdaniem „ta przepowiednia się nie sprawdziła”, a cały pakiet programów socjalnych wdrożono dopiero od 2015 roku. Rząd PiS m.in. zwiększył świadczenia na dzieci i siłę nabywczą osób nisko opłacanych, „a teraz obiecuje, że osoby o niskich dochodach zapłacą niższe podatki” - czytamy w „FD”.

Dziennik ocenia, że wprawdzie sytuacja gospodarcza jest dobra, a programy społeczne skuteczne, ale zagrożeniem dla PiS są „przestarzałe poglądy społeczne”. Partii Kaczyńskiego grozi według niego odpływ młodszych wyborców.

"FD" zaznacza, że konflikt Warszawy z Brukselą w sprawie sądownictwa działa zarówno na korzyść, jak i niekorzyść lidera opozycji.

„Z jednej strony Polacy bardzo lubią członkostwo (swego kraju) w UE. Zdają sobie sprawę, jak ważne jest to gospodarczo, politycznie i militarnie. Z drugiej strony Tusk jest postrzegany przez niektórych jako człowiek, który uciekł do Brukseli w 2014 roku, kiedy zdał sobie sprawę, że przegra nadchodzące wybory” - wskazuje gazeta.

„Financieele Dagblad” ukazuje się w Holandii od 1943 r. Koncentruje się na sprawach gospodarczych i finansowych. Była jedną z gazet uczestniczących w śledztwie dziennikarskim w sprawie Panama Papers, afery związanej z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#świat

am
Wczytuję ocenę...
Komentarze (75)
Anonim 31.07.2021 15:29
"PO zawsze mówiła, że zwiększanie świadczeń społecznych jest nieopłacalne, że to zaszkodzi polskiej gospodarce”. Tak, bo w PO nie ma nikogo kto miałby jakiekolwiek pojecie o gospodarce. Tam są sami dyletanci i szkodnicy nie mający o tym nawet bladego pojęcia
Anonim 31.07.2021 11:21
To cytat, nie oznacza on że to jest stanowisko gazety. To są dwie różne rzeczy.
Anonim zirytowany 31.07.2021 10:51
Jak tych peowskich wyborców (poniżej) boli to 500+! Oni chcieli nam ściągnąć nierobów, nachodźców afrykańskich. KAŻDĄ ILOŚĆ jak to mówił moNdry Tomczyk i zawsze trzeźwa Ewa K. Jak ich boli POLSKIE DZIECKO. Te 500 zeta to minimum, a boli. Utrzymanie nachodźcy nie boli. Utrzymanie, potem sprawy kryminalne, więzienia i strach na ulicy, bo może być Allah akbar. Wstyd debile! Nawet lewackie media,, postępowe,, już piszą, że tylko połowa z przyjętych od 2015 roku ima się jakąkolwiek pracą. Reszta to gangi, lenie i problemy.
Anonim 31.07.2021 10:57
boli utrzymywanie darmozjadów, ktoś na to pracuje wyobraź sobie
Anonim 31.07.2021 12:14
Nasze dzieci, które trzeba wychować i wykształcić, będą pracować kiedyś dla Polski. Też na nasze emerytury. Zresztą na Zachodzie jest kasa na dzieci dużo większa,coś ani słowa o tym. /?
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo