Premier: Neoliberalny model gospodarki okazał się być błędem

"Neoliberalny model gospodarki zależnej zastosowany do państw Europy środkowej okazał się błędem" – powiedział premier Matusz Morawiecki. Zaapelował do środowiska naukowego o poszukiwanie nowego paradygmatu.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Premier Mateusz Morawiecki
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Morawiecki, który wystąpił w czwartek na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim, przywołał opinię, że do podziału gospodarki na model liberalny i korporacjonistyczny "należy dodać trzeci – model gospodarki zależnej", do której zaliczono gospodarki Europy środkowej.

Dziś wiem, że mimo tej dwudziestoletniej, dwudziestopięcioletniej, może blisko trzydziestoletniej dominacji neoliberalizmu była to tylko przejściowa moda

 – powiedział. Zastrzegł, że w ekonomii – inaczej niż w fizyce - nie ma powszechnie obowiązujących praw jak prawo grawitacji. "Jest zbyt wiele współzależności, by ująć je w jednym systemie" – dodał.

Mówił też o potrzebie wyrwania się "z tej pułapki zależności, pułapki średniego rozwoju".

Zastrzegł, że "nie jest to tylko wina twórców idei gospodarczej III RP, to także skutek PRL i strasznych lat wcześniejszych". "Każdy się pewnie starał budować naszą Rzeczpospolitą, najlepiej jak potrafił. Mówię o tym z intencją poszukiwania najlepszych rozwiązań, ale jednocześnie odłożenia do lamusa tych paradygmatów gospodarczo-społecznych, które obowiązywały przez 25 lat, i dziś wyraźnie widzimy, że one w wielu miejscach były błędne".

Zaapelował o poszukiwanie modelu, który zapewni wyższe wynagrodzenia pracownikom – także naukowym – i da nam "lepszą perspektywę dogonienia tych najlepszych, a może także przegonienia tych najlepszych". "O poszukiwanie tego nowego modelu chciałbym wszystkich studentów, wszystkich państwa poprosić" – powiedział

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#neoliberalizm #gospodarka #premier

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo