Porozumienie nie wyklucza szybkiego wyjścia z koalicji. „Wszystkie scenariusze są na stole”

- Nie jesteśmy przyspawani do stołków, do tego, żeby funkcjonować w ministerstwach, żeby funkcjonować w rządzie. Jak ktoś kolokwialnie mówiąc, nie ma jaj, żeby podejmować trudne decyzje albo boi się konsekwencji, naprawdę, niech nie zajmuje się polityką - powiedział dziennikarzom Jan Strzeżek, zastępca rzecznika Porozumienia. Pytany, czy w weekend Porozumienie wyjdzie z koalicji rządzącej, stwierdził, że wszystkie scenariusze są na stole.

fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Premier Mateusz Morawiecki odwołał w środę Annę Kornecką (Porozumienie) z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Rzecznik rządu Piotr Müller napisał na Twitterze, że "powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2 oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego".

Zastępca rzecznika Porozumienia w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami określił te argumenty jako "abstrakcyjne" i "kuriozalne".

- To jest miara naszego problemu - w rządzie są tacy ludzie jak (Zbigniew) Gryglas czy (Michał) Cieślak (byli członkowie Porozumienia) - osoby absolutnie nieskuteczne, a właściwie nieudolne, a pani minister Kornecka jest zdymisjonowana za to, że mówiła prawdę

 - powiedział Strzeżek.

Podkreślił, że on oraz wiele osób z zarządu Porozumienia są zbulwersowani tym, co się stało w środę. - To nie powinno mieć miejsca, a motywy tej decyzji są absolutnie abstrakcyjne - powiedział Strzeżek.

Pytany o rozwiązania alternatywne odparł:

– My pokazaliśmy już nie raz, że nie jesteśmy przyspawani do stołków. Nie jesteśmy przyspawani do tego, żeby funkcjonować w ministerstwach, żeby funkcjonować w rządzie. Jak ktoś kolokwialnie mówiąc, nie ma jaj, żeby podejmować trudne decyzje albo boi się konsekwencji, naprawdę, niech nie zajmuje się polityką.

Zapytany, na jakich warunkach Porozumienie zostanie w koalicji odparł, że decyzja w tej sprawie zostanie poprzedzona dyskusją na sobotnim posiedzeniu zarządu. Pytany, czy w tym momencie rzeczywiście Porozumienie może wyjść z koalicji Strzeżek odparł, że dla jego ugrupowania istotne jest opieranie się na wartościach, na których powstawała Zjednoczona Prawica, w tym - jak mówił - wolności mediów i wolności gospodarczej.

- Jesteśmy przeciwni ustawie "lex TVN", jesteśmy przeciwni podnoszeniu podatków - podkreślał.

Dopytywany, czy jest możliwe, że w weekend Porozumienie podejmie decyzję o wyjściu z koalicji odparł: "wszystkie scenariusze są na stole".


Prezes Porozumienia Jarosław Gowin powiedział w środę, że decyzja o dymisji Anny Korneckiej nie była z nim konsultowana i narusza ona umową koalicyjną. Poinformował również, że w sobotę na posiedzeniu zarządu Porozumienia zostanie rozstrzygnięte, czy ugrupowanie jest gotowe kontynuować współpracę w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Kornecka po opublikowaniu informacji o jej odwołaniu napisała na Twitterze, że wchodząc do rządu postawiła sobie za cel ochronę praw przedsiębiorców. "Nie ma zgody na drastyczne podnoszenie dla nich podatków i danin. Nie żałuję, że zapłaciłam za to dymisją. Dalej będę pracować na rzecz tych, dzięki którym Polska się rozwija - pracować tak, jak całe Porozumienie" - oświadczyła.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (172)
m 06.08.2021 09:32
„Wszystkie scenariusze są na stole” Zastanawiam się co mają popd stołem.
Anonim 06.08.2021 08:36
gowin to skończony nieodpowiedzialny pajac. Za poprzednich rządów takim pajacem w koalicji byli leper i gertych. Dla swoich małych korzyści rozwalą to co jest dobre dla Polaków i Polski. gowin jest na usługach tuska, przecież z PO się wywodzi. Chory bezgranicznie chory pajac. I jewszcze jedno ! Polacy czy to nie ten sam gowin? który w pewnym radiu „płakał”, że gdy był ministrem sprawiedliwości, to czasem nie starczało mu do pierwszego…. Wystarczyło jednak spojrzeć w oświadczenie majątkowe gowina, by zobaczyć, że biedy nie klepał. Taka kanalia !!! ile dostałeś od tuska kasy za rozwalenie koalicji mendo??
mad-max 06.08.2021 06:00
To jest bydle ten Gówin najpierw POdpisuje Ład a następnie kopie doły to taki kopidół (hiena cmentarna) parszywiec !!!!!!
Anonim 05.08.2021 22:06
Wynocha. I nie wracajcie.
Obserwator 05.08.2021 21:02
Porozumienie chce przejść na rudego strone 100%
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo