Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„Nowy rząd będzie znacząco mniejszy”. Dziś zaprzysiężenie gabinetu Mateusza Morawieckiego

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych przekazała, że dziś o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda dokona zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. - Podczas uroczystości zaplanowane jest przemówienie głowy państwa - powiedziała.

Mateusz Morawiecki
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Prezydencka minister Ignaczak-Bandych wyjaśniła, że podczas poniedziałkowej uroczystości "najpierw zaprzysiężony zostanie premier". "Potem premier składa wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Rady Ministrów. Prezydent podpisuje postanowienie o powołaniu i wręcza powołania ministerialne" - powiedziała.

Szefowa KPRP poinformowała również, że uroczystość odbędzie się w poniedziałek o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. "Zaplanowano także przemówienie prezydenta" - powiedziała. Jak dodała, zwyczajowo w takich sytuacjach głos zabiera także nowo powołany prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie z portalem Salon24.pl zapowiedział, że nowy rząd będzie "znacząco mniejszy, będzie w nim duża liczba kobiet". "Będzie to rząd polityczno-ekspercki" - dodał.

13 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów, a następnie desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu i odbiera od nich przysięgę - termin na to upływa w poniedziałek, 27 listopada. Następnie premier w ciągu 14 dni przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Decyzja Sejmu

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#rząd #polityka #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo