Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

"Lobby bankowe zadziałało". Buda dla Niezalezna.pl o niepewnym losie wakacji kredytowych w 2024

Nie ma samodzielnej myśli wśród tych parlamentarzystów. Są związani interesami różnych grup możnych. Warto zwrócić uwagę, jakie wyniki mają dziś banki. Do sierpnia br. rekordowy wynik zysków 18,5 mld zł. Banki mają się czym podzielić. Nie powinniśmy ich żałować - komentuje dla niezalezna.pl Waldemar Buda, odnosząc się do chaosu wokół wsparcia polskich rodzin w nadchodzącym roku.

Prezentacja założeń rządowego projektu ustawy o wakacjach kredytowych na 2024 rok
Fot. Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Sejmowa Komisja finansów publicznych miała zająć się we wtorek dwoma projektami ustaw ws. przedłużenia wakacji kredytowych: wniesionym przez grupę posłów Polski 2050-TD oraz przygotowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane; poselski projekt ustawy został wycofany.

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki:

- Sprawa jest dość jasna, linia się zarysowała. Jest jeden projekt probankowy, który daje wakacje kredytowe garstce ludzi i jest projekt nasz, który daje wakacje kredytowe nawet milionowi rodzin. Pytanie: dlaczego to nie jest procedowane? Nawet jeśli wycofali swój projekt ustawy, dalej mogą zająć się projektem rządowym. Podkreślam, że to rozwiązanie już sprawdzone, działające od 2022 roku - komentuje dla niezalezna.pl Waldemar Buda, były minister rozwoju i technologii.

Ostrzega przed ryzykiem, że „wakacje kredytowe w styczniu nie zadziałają”. - Wszyscy ci, którzy liczą na wakacje od stycznia, mogą mieć gigantyczne problemy ze spłatami swoich rat. Okazuje się, że zamrażarka ustaw może być nie tylko w gabinecie marszałka, ale też w komisji. Na trzy godziny przed rozpoczęciem prac komisji okazało się, że ją odwołano - mówi nam.

- Jeśli szybko przeprocedujemy ten projekt, dalej możliwe jest wprowadzenie wakacji kredytowych od początku roku. Na tym bardzo wielu ludziom zależy - zaznacza.

Wycofanie projektu efektem lobbingu?

Pytany, dlaczego w wycofanym projekcie KO-Polski 2050-TD drastycznie zredukowano uprawnionych do ulgi, przytakuje jedynie: „słuszne pytanie”.

- W kampanii słyszeliśmy zapowiedzi, że „co zostało dane, nie zostanie odebrane”. Teraz wakacje kredytowe chce się zabrać, pod przykrywką ich ograniczenia - dodaje.

I dalej:

„z pewnością lobby bankowe wywarło wpływ na decyzję o wycofaniu ich projektu i jego nieprocedowaniu. Jestem przekonany, że lobby bankowe zadziałało i przekonało parlamentarzystów, którzy dziś wyglądają bardziej jak agencja lobbystyczna niż Koalicja Obywatelska”.

- Nie ma samodzielnej myśli wśród tych parlamenrzystów. Są związani interesami różnych grup możnych. Warto zwrócić uwagę, jakie wyniki mają dziś banki. Do sierpnia br. rekordowy wynik zysków 18,5 mld zł. Banki mają się czym podzielić. Nie powinniśmy ich żałować - konkluduje.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#wakacje kredytowe

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo