Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Komuniści świętowali „odrodzenie Polski” 22 lipca, nowa koalicja chce ustanowić... święto 15 października

Agnieszka Buczyńska, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego deklaruje działania w celu ustanowienia specjalnego dnia, upamiętniającego wybory z 15 października - podała w środę "Rzeczpospolita."

Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Donald Tusk, Władysław Kosinak-Kamysz
Zbigniew Kaczmarek - Gazeta Polska

W wyborach parlamentarnych jesienią 2023 r. do urn poszło 74,38 proc. wyborców. Jak podała "Rz", na pamiątkę tej rekordowej frekwencji posłanka Polski 2050–Trzeciej Drogi Barbara Oliwiecka chce ustanowić nowe święto, niebędące dniem wolnym od pracy – Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego.

"I realizacja tego planu staje się coraz bardziej prawdopodobna" - zaznaczył dziennik, przywołując odpowiedź Agnieszki Buczyńskiej, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050–Trzeciej Drogi na interpelację poselską: "Deklaruję, że podejmę niezwłoczne działania w celu zbadania możliwości ustanowienia Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego – nowego święta państwowego w dniu 15 października."

"Rzeczpospolita" przypomina, że o pomyśle ustanowienia nowego święta podawała informacje po raz pierwszy pod koniec stycznia, wyjaśniając, że inicjatorką nie jest posłanka, lecz Dagmara Majewska-Misiek, działaczka Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego "Łańcuch Światła", który powstał za rządów PiS w obronie niezależności sądów. "W internecie zbiera podpisy pod petycją do marszałka Szymona Hołowni dotyczącą nowego święta" - podała "Rz". Jak czytamy, święto miałoby charakter jednoczący, bo frekwencja była wysoka zarówno po stronie ówczesnej partii rządzącej, jak i opozycji.

Dziennik zaznacza, że pomysł nie jest pozytywnie oceniany przez polityków PiS, których zdaniem raczej chodzi tu o świętowanie odebrania władzy ich partii. "Paniom z Polski 2050 radziłbym świętować 13 grudnia, bo dobrze się czują w tej dacie" – powiedział "Rzeczpospolitej" poseł PiS Bartosz Kownacki.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego #bezprawie Tuska #koalicja 13 grudnia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo