Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Azjatycki atom w Polsce. Powstanie jedna państwowa spółka do negocjacji z Koreańczykami

Po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Radiu Plus. Dodał, że umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/distelAPPArath

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Radiu Plus był pytany, co się wydarzy w najbliższym czasie w sprawie współpracy polsko-koreańskiej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Ustalamy szczegóły współpracy. To jest projekt obliczony na najbliższe 10 lat. Po stronie polskiej udało nam się doprowadzić do porozumienia polskich podmiotów Polskiej Grupy Energetycznej - spółki skarbu państwa, z ZE PAK - spółką Grupy Polsat, naszym partnerem prywatnym, biznesowym. Wczoraj zakończyły się rozmowy i negocjacje dotyczące zasad współpracy i powołania wspólnej spółki, która dla Koreańczyków będzie polską stroną, jednym partnerem do rozmowy

- poinformował Sasin.

Jak wyjaśnił szef MAP, bardzo trudno jest prowadzić rozmowy, jeśli Koreańczycy mają równolegle rozmawiać z PGE i ZE PAK.

"W przyszłym tygodniu będzie podpisana umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki i potrzebna jest zgoda UOKiK. We wtorek prawdopodobnie taki wniosek do UOKiK trafi. To jest kwestia kilku tygodni i spółka będzie mogła stać się faktem" - zapowiedział minister.

Jacek Sasin dodał, że niezależnie od tego finalizowane są rozmowy na poziomie odpowiednich resortów: polskiego Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Gospodarki, Energetyki i Handlu Korei Płd.

To zaowocuje, mam nadzieję, jeszcze w marcu wizytą mojego odpowiednika po stronie koreańskiej (...) w Warszawie i podpisaniem umowy o mocnej współpracy w zakresie energetyki jądrowej, wsparciu dla tej inwestycji z powołaniem komitetu sterującego, który będzie na bieżąco monitorował postępy prac

- podkreślił wicepremier.

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

Pod koniec 2022 r. KHNP, jego spółka-matka - koncern KEPCO, oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych. Obok obu firm memorandum "Nuclear Power Plant Financing Team Korea" podpisały rządowe instytucje finansowe: Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation, a także banki komercyjne: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i Hana Bank.

W ramach porozumienia KHNP i KEPCO zobowiązały się do dostarczania niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi. Jednocześnie koreańskie instytucje finansowe mają stworzyć podstawy współpracy przy planowanych projektach eksportu technologii jądrowych oraz wsparcia finansowego poprzez udział w zagranicznych projektach jądrowych.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przekazał na początku lutego 2023 r., że pierwsza energia z elektrowni w Pątnowie powinna popłynąć w 2036 r.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Jacek Sasin #Korea Południowa #koreański atom

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo