Rząd przyjął założenia projektu budżetu na 2021 rok. Jest propozycja płacy minimalnej

Rząd przyjął dziś założenia do projektu przyszłorocznego budżetu ze wzrostem PKB o 4 proc. i inflacją 1,8 proc. Poznaliśmy także propozycję płacy minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej, jakie mają obowiązywać w 2021 roku.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Płaca minimalna

Centrum Informacyjne Rządu podało, że Rada Ministrów przyjęła ałożenia do projektu budżetu państwa na 2021 rok, przygotowane przez ministra finansów. Dodano, że polityka rządu będzie nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. Obecnie perspektywy naszej gospodarki zależą przede wszystkim od rozwoju światowego kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19.

Przyjęto, że w tym roku PKB spadnie o 4,6 proc., ale w przyszłym roku wzrośnie o 4 proc. Ten rok zamknie się inflacją w wysokości 3,3 proc., natomiast w przyszłym roku wzrost cen wyniesie 1,8 proc. Przewiduje się, że stopa rejestrowanego bezrobocia wzrośnie z 5,2 proc. w grudniu 2019 r. do 8,0 proc. na koniec 2020 r., a w 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 7,5 proc.

- czytamy w komunikacie. 

Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. wynosi 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł. Z kolei propozycja minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 roku wyniesie 2800 zł, natomiast proponowana minimalna stawka godzinowa - 18,30 zł.

Waloryzacja rent i emerytur

Podczas posiedzenia rząd przyjął też propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r., przedłożoną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Prognozuje się, że wskaźnik ten w 2021 r. wyniesie 103,84 proc.

- Koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, przy wskaźniku 103,84 proc., oszacowano na ok. 9,6 mld zł

– informuje CIR.

W 2020 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosił 103,56 proc. Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#budżet państwa #rząd #minimalne wynagrodzenie

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo