Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Rząd Morawieckiego zdecydował o zmianach w kredycie 2 proc. Będzie zwiększenie finansowania

- Bezpieczny kredyt 2 proc. to kredyt, który zasadniczo zwiększa dostępność dla wielu polskich rodzin - cieszy się to takim powodzeniem, że zdecydowaliśmy się o zwiększeniu finansowania całego projektu - poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Dzisiaj na posiedzeniu zebrał się rząd Mateusza Morawieckiego. Najważniejszą kwestią poruszaną podczas obrad były zmiany w programie "Bezpieczny kredyt 2 proc.".

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, Morawiecki zapowiedział, że zdecydowano o "zwiększeniu finansowania całego projektu".

- To kredyt, który zasadniczo zwiększa dostępność dla wielu polskich rodzin - cieszy się to takim powodzeniem, że zdecydowaliśmy się o zwiększeniu finansowania całego projektu

– powiedział premier.

- Chcemy, aby mieszkanie było osiągalne dla każdego pracującego Polaka. Staramy się, aby popularność tego produktu spotkała się z jego dużą podażą w przyszłym roku. Kredyt musi być tani i bezpieczny i taki on właśnie jest. W nowym projekcie zaproponowanym przez opozycję znacząco ogranicza się pulę osób mogących skorzystać z tego programu - zapowiedział Mateusz Morawiecki. 

Minister rozwoju, Marlena Maląg, zaznaczyła, że do tej pory złożono ok. 90 tys. wniosków, a podpisanych umów jest ponad 40 tys.

- Żeby zachować ten progres i żeby wszyscy mogli zrealizować (...) marzenie o swoim, własnym mieszkaniu, podjęliśmy decyzję, że zwiększamy budżetowanie, a więc limity w poszczególnych latach. Cały program był zaplanowany na ponad 11 mld zł, dzisiaj będzie to ponad 16 mld zł. Dzięki temu wszyscy, którzy złożą wnioski, będą mogli zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu.

- Budżet przyszłoroczny zostanie zwiększony o ponad 800 mln zł - zapowiedziała.

Z opublikowanego w piątek projektu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych RM, wynika, że zapewnienie utrzymania w 2024 r. porównywalnych rozmiarów akcji kredytowej w stosunku „do 30-40 tys. kredytów rocznie, jakie będą mogły zostać udzielone w latach 2025-2027” wymaga zwiększenia maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa przekazywanych do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na dopłaty do rat bezpiecznych kredytów 2 proc.

„Proponuje się podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa w stopniu dającym możliwość przyjęcia w ustawach budżetowych takich kwot zasilenia Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, który dawał będzie możliwość udzielenia w latach 2023-24 łącznie ok. 75 tys. bezpiecznych kredytów 2 proc., przy założeniu, że średnia kwota kredytu udzielanego każdym z lat realizacji programu wynosi 400 tys. zł” – stwierdzono w informacji.

Za projekt odpowiada resort rozwoju i technologii.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#kredyt 2 proc. #Bezpieczny Kredyt 2 proc. #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo