"Ta ustawa ma historyczne znaczenie". Podpisał ją prezydent

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarnicza. - Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Ustawa podpisana!
fot. TT/Kancelaria Prezydenta

Prezydent ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie wyższym nadzorowanym przez MSWiA podpisał dziś podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. To ten ośrodek zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę SG.

W uroczystości uczestniczyli komendanci Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. "Ta ustawa ma historyczne i fundamentalne znaczenie dla szkolnictwa realizowanego przez te formacje, a tym samym także i dla ich przyszłości, dla kształcenia kadr, dla kształcenia młodzieży do tych formacji i dla Rzeczypospolitej w ogóle, dla służby naszej Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że tą ustawą Szkoła Główna Służby Pożarnej i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie doznają awansu, który podkreśla ich naukowe znaczenie. Zwrócił uwagę, że obie te uczelnie zyskują status akademii, co z kolei da im nowe możliwości rozwojowe.

Duda podkreślił, że podpisana ustawa ma też kluczowe znaczenie dla Straży Granicznej.

Nasza Straż Graniczna nie prowadziła studiów wyższych, w istocie zatem pozyskiwała do służby i do pracy jako pracowników cywilnych osoby z wyższym wykształceniem, które zdobyły je na innych uczelniach. Oczywiście, w wielu bardzo ciekawych i ważnych dla funkcjonowania Straży Granicznej specjalizacjach, ale jednak z zewnątrz. Nieuformowanych w specjalny sposób po to, by tą specyficzną służbę, jaką jest służba w Straży Granicznej, realizować

– powiedział. Jak ocenił prezydent, ta ustawa dokonuje w tym zakresie "wiekopomnej zmiany".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda #straż graniczna #policja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo