Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Prezydent wyjeżdża do Austrii. Czeka go szereg rozmów

"W najbliższym czasie prezydent Andrzej Duda udaje się do Austrii, będziemy też rozmawiać z kilkoma partnerami z Azji. Dominować będzie kwestia polityki bezpieczeństwa" - poinformował w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Andrzej Duda
fot. TVP Info

Przydacz pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, jakie są najbliższe plany polityczne prezydent Dudy odparł: "Mamy bardzo rozbudowany kalendarz działań". "W lipcu odbędzie się w Wilnie szczyt NATO i temu będzie poświęcona aktywność w najbliższym czasie - właśnie polityka bezpieczeństwa, wypracowywanie agendy, tak aby wzmacniać wschodnią flankę NATO, żeby wzmacniać po prostu polskie bezpieczeństwo" - przekazał.

Minister nie chciał mówić o wszystkich konkretnych państwach, które w najbliższym czasie odwiedzi prezydent, ale zapewnił, że będzie kilka wizyt, m.in. w Europie.

Pan prezydent udaje się do Austrii rozmawiać z naszymi partnerami z Austrii. Będziemy też rozmawiać z kilkoma partnerami z Azji w najbliższym czasie. (...) I oczywiście dyskusja z sojusznikami NATO, tak tutaj w Warszawie przyjmując, tak jak w ostatnim czasie, prezydenta Czech, tak będziemy kontynuować te dyskusje zarówno w Warszawie, jak i w wielu stolicach europejskich

- zapowiedział Przydacz.

Minister był również pytany, czego dotyczyła ubiegłotygodniowa wizyta szefa CIA w Warszawie. Jak poinformował Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda spotkał się w środę w Pałacu Prezydenckim z dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej Williamem J. Burnsem.

Przydacz odparł, że rozmowy dotyczyły polityki bezpieczeństwa i są niejawne. "Ale mogę uspokoić, że konkluzje z tego spotkania, z perspektywy bezpieczeństwa państwa polskiego, są dobre. Polska jest państwem bezpiecznym, Polska jest państwem stabilizującym (sytuację w regionie) - tak też patrzą na Polskę Amerykanie (...). Departament Stanu ostatnio (...) określił Polskę jako stabilizatora tej części Europy, a jednocześnie jako kwitnącą gospodarkę europejską " - podkreślił.

Prezydencki minister był też pytany, czy Polska przekaże Ukrainie wszystkie swoje MiGi-29. "Pan prezydent publicznie mówił o czterech sztukach, ewentualna dyskusja jest jeszcze o dalszych kilku, kilkunastu w momencie, kiedy one będą ku temu możliwe (...) są serwisowane" - powiedział.

W czwartek prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że "w ciągu najbliższych dni" Polska przekaże Ukrainie 4 MiGi-29. "Pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane" – powiedział. W piątek decyzję o przekazaniu samolotów tego typu Ukrainie ogłosiła także Słowacja. Słowacy dostarczą Ukrainie 13 maszyn, z których część prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda #Austria #dyplomacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo