Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Prezydent Słowacji w Polsce. "To tak naprawdę jest wizyta pożegnalna"

Zuzana Czaputova od początku pokazywała, że ważne jest dla niej budowanie relacji dobrosąsiedzkich - podkreślił prezydent Andrzej Duda, dziękując prezydent Słowacji za współpracę. Przebywająca z wizytą w Polsce Czaputova podkreśliła, że Polska jest dla Słowacji kluczowym partnerem.

Zuzana Czaputova i Andrzej Duda
fot. Marek Borawski - KPRP

Zuzana Czaputova podczas oficjalnej wizyty w Polsce spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Prezydent Słowacji, która za dwa miesiące kończy swoją kadencję, podkreśliła, że jest to wizyta pożegnalna.

"Ze wzruszeniem i wielką radością z wizyty powitałem dzisiaj panią prezydent Zuzanę Czaputovą w Warszawie, dlatego że to tak naprawdę jest wizyta pożegnalna. Pani prezydent powoli zbliża się do końca swojej kadencji" - podkreślił Duda na wspólnej konferencji ze swoją słowacką odpowiedniczką w Pałacu Prezydenckim.

Polski prezydent podkreślił, że to spotkanie jest dla niego przede wszystkim okazją, by podziękować Czaputovej, której mandat wygasa w czerwcu. "W zasadzie od pierwszych dni swojej prezydentury w 2019 r. już podkreślała wagę naszych relacji. Ja przypomnę, że jedną z pierwszych wizyt wtedy (...) była wizyta w Polsce. Pani prezydent od samego początku pokazywała, że budowanie relacji dobrosądziedzkich (...) jest dla niej ważne" - zauważył Duda.

Prezydent wskazywał na dobrą współpracę zarówno w ramach największych światowych sojuszy, takich jak UE i NATO, jak również tych mniejszych - czyli Inicjatywy Trójmorza oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Udało się opanować kryzysy

Czaputova oceniła, że jej 5-letnia kadencja była wyjątkowo trudna, głównie z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, jednak - dzięki współpracy z Polską - "udało się przezwyciężyć te kryzysy". "Udało nam się je opanować jako przyjaciele, którzy się wzajemnie wspierają" - oceniła.

Prezydent Słowacji podkreśliła, że nasze kraje współpracowały od początku inwazji Rosji na Ukrainę. "Wspólnie braliśmy udział w wielu działaniach, jak np. połączenie gazowe naszych krajów, wzmocnienie flanki wschodniej NATO czy nasze wspólne działania w przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE" - wyliczała.

Czaputova przypomniała, że Polskę i Słowację łączy również wspólna historia. "W tym roku mija 25 lat Polski i 20 lat Słowacji w NATO. Od 20 lat jesteśmy w UE. Mamy 80. rocznicę powstania warszawskiego i słowackiego powstania narodowego" - zauważyła. Podziękowała Polakom także za "bronienie przestrzeni powietrznej Słowacji". "Kiedy otrzymamy własne myśliwce pod koniec tego roku, będziemy mieli możliwość własnej obrony powietrznej. Jednak mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i Polska rzeczywiście udzieliła nam natychmiastowej pomocy" - podkreśliła.

Czaputova kończy urzędowanie w połowie czerwca br. Nowym prezydentem Słowacji będzie były premier, a obecnie przewodniczący parlamentu Peter Pellegrini, który 6 kwietnia br. w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał dyplomatę i byłego ministra spraw zagranicznych Ivana Korczoka. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Zuzana Czaputova #Andrzej Duda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo