Prezydent o obozie Auschwitz: "Mury przesiąknięte krzykiem, łzami i krwią masowo zabijanych ludzi"

Auschwitz-Birkenau już na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń przed tym, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek opętany nienawiścią i pogardą dla innych narodowości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. - "Na okupowaną przez siebie ziemię Niemcy przynieśli fabryki śmierci i zbudowali nieznaną w dziejach machinę zagłady" - podkreślił prezydent.

zdjęcie ilustracyjne,
pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Z udziałem m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera Mateusza Morawieckiego i trojga byłych więźniów Auschwitz Bogdana Bartnikowskiego, Barbary Wojnarowskiej-Gautier i Bronisławy Horowitz-Karakulskiej odbyły się w budynku tzw. centralnej sauny w b. niemieckim obozie Auschwitz II uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Skierowany do uczestników uroczystości list prezydenta Dudy odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Prezydent w liście podziękował działaczom fundacji za działania na rzecz "zachowania dla kolejnych pokoleń tego wstrząsającego miejsca kaźni i pamięci o ponad milionie ofiar niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu".

Prezydent napisał, że niedawne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomniały całej ludzkości o zniszczeniu niepodległej Polski przez hitlerowską III Rzeszę.

"Na okupowaną przez siebie ziemię Niemcy przynieśli fabryki śmierci i zbudowali nieznaną w dziejach machinę zagłady"

- napisał Andrzej Duda. Zaznaczył, że symbolem tego zorganizowanego ludobójstwa jest Auschwitz-Birkenau.

"Tutaj mordowano Żydów, a także Polaków, Romów i Sinti, jeńców sowieckich. Ta ziemia, te mury przesiąknięte są strachem, krzykiem, łzami i krwią masowo zabijanych ludzi. Miejsce to już na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń przed tym, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek opętany nienawiścią i pogardą dla innych narodowości"

- podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, " my Polacy i nasza Rzeczpospolita wypełniamy powinność strzeżenia pamięci i prawdy o tym, co tu się wydarzyło".

"Podejmujemy zobowiązanie, by nieść światu przesłanie płynące stąd, z byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Dlatego wołamy: nigdy więcej, niegdyś więcej nie może się zdarzyć nic podobnego, nigdy więcej nie wolno do tego dopuścić"

- oświadczył prezydent.

Podkreślił, dla pamięci o Holokauście fundamentalne znaczenie ma zachowanie tego miejsca, bo właśnie materialne ślady wymownie świadczą o popełnionej tutaj zbrodni. "Dlatego dbałość o teren byłego obozu jest częścią naszej, Polaków i państwa polskiego misji pielęgnowania i upowszechniania prawdy o zagładzie. W tym wielkim dziele liczymy na wsparcie ze strony wszystkich ludzi dobrej woli, którym bliska jest sprawa pokoju i bezpieczeństwa na świecie" - napisał Andrzej Duda.

Zaznaczył, że niebawem, 27 stycznia 2020 r., w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau spotkają się tutaj ocaleni i przedstawiciele władz państwowych z wielu krajów.

"Razem zaświadczymy o naszej determinacji w obronie pamięci i prawdy i Holokauście. W ten sposób damy wyraz wspólnej odpowiedzialność za przyszłość"

- napisał prezydent.

Wyraził przekonanie, że zostanie wtedy zamanifestowana "wola przekazywania przesłania i przestrogi płynącej z Auschwitz-Birkenau następnym pokoleniom".

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w 2009 r. Jej zadaniem było zgromadzenie 120 mln euro, z których coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie prac konserwatorskich nad pozostałościami po niemieckim obozie. Priorytety i harmonogram prac określa Globalny Plan Konserwacji. Oficjalnie został zainaugurowany latem 2012 r. Wówczas ruszyły też pierwsze prace konserwatorskie.

Kapitał wieczysty, którym zarządza Fundacja, wsparło już blisko 40 państw oraz darczyńcy indywidualni. Deklaracje finansowe znacznie przekroczyły 100 mln euro. Największą kwotę wpłaciły dotychczas Niemcy - 60 mln euro. Obecnie zapowiedziano, że przekażą one na ten cel kolejnych 60 mln euro. Polska wpłaciła na fundusz wieczysty 10 mln euro. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Andrzej Duda #prezydent #Auschwitz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo