Prezydent Duda uda się na Łotwę. Weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda na początku tygodnia - w poniedziałek i wtorek - złoży wizytę na Łotwie, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. Na spotkaniu będzie podjęty temat relacji Trójmorza z Ukrainą - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Dwudniowa wizyta na Łotwie rozpocznie się od powitania polskiego przywódcy w poniedziałek w Rydze przez jego łotewskiego odpowiednika - Egilsa Levitsa - o godz. 12.35 lokalnego czasu (czas w Polsce + 1 godzina). Jak wynika z harmonogramu wizyty opublikowanego na stronie KPRP, następnie zaplanowana jest wypowiedź polskiego prezydenta dla mediów, a po niej - wspólne zdjęcie prezydentów Polski i Łotwy.

O godz. 13 odbędzie się sesja z udziałem prezydentów w ramach 7.Szczytu Inicjatywy Trójmorza, dwie godziny później - o godz. 15 - Andrzej Duda weźmie udział w konferencji prasowej prezydentów.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zapowiedział w niedawnej rozmowie z radiem WNET, że podczas szczytu Trójmorza w Rydze podejmowany będzie temat relacji między Inicjatywą Trójmorza a Ukrainą.

W poniedziałek o godz. 16 lokalnego czasu w Rydze prezydent Duda spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. O godz. 16.40 Andrzej Duda będzie natomiast rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem.

Na godz. 17.25 zaplanowane jest powitanie polskiego prezydenta przez premiera Łotwy Kriszjanisa Karinsza, a następnie - o 17.30 - udział prezydenta RP w dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas 7. Szczytu Inicjatywy Trójmorza (Hanzas perons). Planowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

O godz. 20 prezydent Duda wraz z innymi głowami państw wysłucha koncertu organowego w Katedrze w Rydze, z kolei o godz. 20.20 przywódcy przybędą do Zamku w Rydze, gdzie zostaną powitani przez prezydenta Łotwy. Na godz. 20.30 planowany jest udział polskiego prezydenta w obiedzie wydawanym przez łotewskiego przywódcę na Zamku w Rydze.

We wtorek o godz. 11 prezydent odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie, który wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO; planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W 2019 r. zainicjowany został natomiast przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank Fundusz Trójmorza. Stanowi on ekonomiczny instrument Inicjatywy.

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Komentarze (31)
jcieszkowska 19.06.2022 08:26
dokladnie dlaczego niemcy pchaja sie nie na swoj teren, austria to jest kon trojanski, budowa silnej polnocy ma wielka moc,
Anonim 18.06.2022 23:34
Co tam robi Niemiec i Austriak? Chcą to rozwalić, to jasne. Ale dlaczego się z nimi rozmawia?
AnonimDziadek 18.06.2022 22:42
A czego na spotkaniu Trojmorza szuka prezydent Niemiec?Wiadomo ze mu to nie odpowiada.Trzymac szwabow z daleka od Trojmorza.
Anonim 18.06.2022 21:43
Kochani wyborcy - nie głosujcie na kamarylę tuskową i przydupasa Hołownię !
Anonim 18.06.2022 11:32
Z całego serca dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wypełnianie testamentu jagiellońskiego ś.p. Lecha Kaczyńskiego .
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo