Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Prezydent Duda przed wylotem do USA: „Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają fundamentalne znaczenie”

- USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy, gwarantem bezpieczeństwa NATO, a z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa Polski. U nas stacjonują dzisiaj oddziały amerykańskie. Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, kto rządzi, mają fundamentalne znaczenie - oświadczy ł prezydent RP Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Duda
screen - facebook.com/prezydentpl

W dniach 17-23 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę roboczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki (Nowy Jork) oraz Kanadzie (Vancouver, Edmonton). Prezydent RP przed wylotem do USA podczas konferencji prasowej powiedział o celach swojej wizyty w USA. 

"Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie mają nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi w szerokim tego słowa znaczeniu. USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy, gwarantem bezpieczeństwa NATO, a z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa Polski. U nas stacjonują dzisiaj oddziały amerykańskie. W dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę my dzisiaj kupujemy mnóstwo wyposażenia ze Stanów Zjednoczonych. Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, kto rządzi, mają fundamentalne znaczenie"

– oświadczył.

Wskazał, że "to właśnie dlatego miesiąc temu był w USA na zaproszenie pana prezydenta Joe Bidena, także w związku z okrągłą rocznicą obecności Polski w NATO".

"Przypominam: 25-lecie obecności Polski w NATO, rozmowy z prezydentem Jo Bidenem, ale nie tylko. To były także spotkania w amerykańskim Kongresie, i z przedstawicielami Senatu, ze spikerem Izby Reprezentantów, rozmawialiśmy m.in. na temat sytuacji na Ukrainie, m.in. na temat potrzeby wspierania Ukrainy, realiów rosyjskiej agresji, mówiliśmy przede wszystkim o bezpieczeństwie wschodniej flanki, spójności NATO, amerykańskiej obecności, naszych kontraktach zbrojeniowych i ich realizacji oraz by dostawy, które dziś zmierzają do Polski – czołgi Abrams oraz wyrzutnie Patriot czy samoloty F-35, przychodziły do Polski jak najszybciej, bo pilnie potrzebujemy umacniać nasze bezpieczeństwo we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy bardziej kompatybilni do współdziałania z najsilniejszą armią świata"

– podkreślił.

Dodał również, że "najważniejszym elementem wizyty jest Nowy Jork, siedziba ONZ".

"Odbędzie się tydzień zrównoważonego rozwoju. Rok temu uchwalono z naszej inicjatywy rezolucję dotyczącą wpływu rozwoju infrastruktury na zrównoważony rozwój"

– przypomniał.

Następnie poinformował, że "potem przemieścimy się do Kanady, rozpoczynamy od Vancouver".

"Tam najważniejszym punktem jest spotkanie z premierem Justinem Trudeau. Będziemy razem w drugiej co do wielkości kanadyjskiej bazie wojskowej rozmawiali o zbliżającym się szczycie NATO, bezpieczeństwie Europy, o tym, w jaki sposób wspierać wydajniej Ukrainę, ale przede wszystkim chcę też z panem premierem Trudeau omówić tą ideę podniesienia wydatków w NATO na obronność z 2 do 3 procent, bo to jest dziś kwestia niezwykle istotna dla budowania systemu bezpieczeństwa europejskiego, dla udzielenia skutecznej odpowiedzi na rozwijający się cały czas imperializm rosyjski. Ta odpowiedź w moim przekonaniu jest konieczna, więc z panem premierem Trudeau będziemy o  tym mówili"

– wymieniał.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Andrzej Duda #USA #Kanada

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mm
Wczytuję ocenę...
Wideo