Z OSTATNIEJ CHWILI
Wrocław/ Nie żyje jeden z policjantów postrzelonych w piątek przez Maksymiliana F. • • •

Prezydent Duda już w Rzymie. Weźmie udział w pogrzebie Benedykta XVI

Prezydent Andrzej Duda przybył w środę wieczorem do Rzymu. W czwartek w Watykanie weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Twitter @BPM_KPRP

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Rzymu, że Benedykt XVI – jako jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i jego następca - to postać ważna dla wielu Polaków.

- "Był wielkim teologiem XX i XXI wieku, który dla całego pokolenia Polaków, całego pokolenia katolików kojarzy się z mądrością Kościoła i głębią teologiczną, która towarzyszyła przez jego całe życie"

– dodał.

Kumoch podkreślił, że prezydent Andrzej Duda ma olbrzymi szacunek wobec dorobku teologicznego i intelektualnego Benedykta XVI. "Jest to postać, która odegrała wielką rolę w życiu Kościoła i katolików na całym świecie, w tym w Polsce" – ocenił.

W pogrzebie Benedykta XVI– oprócz prezydenta – wezmą udział także premier Mateusz Morawiecki oraz grupa posłów i senatorów.

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich, gdzie mieszkał po ustąpienia z urzędu. Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża zaczną się w czwartek o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

Według zapowiedzi Watykanu w ceremonii będą uczestniczyły dwie oficjalne delegacje: z Włoch i Niemiec, ojczyzny papieża Ratzingera, z prezydentami Sergio Mattarellą i Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Przybędą też przywódcy i koronowane głowy z innych krajów; wśród nich prezydenci: Węgier - Katalin Novak, Portugalii - Marcelo Rebelo de Sousa, król Belgów Filip oraz królowa Zofia z Hiszpanii.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#prezydent #Andrzej Duda #Rzym #Watykan #Benedykt XVI

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo