Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prezydencka rozmowa Dudy i Zełenskiego. Głowa polskiego państwa złożyła życzenia z okazji Dnia Niepodległości

"Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Z okazji Dnia Niepodległości prezydent Duda przekazał prezydentowi Ukrainy życzenia sprawiedliwego pokoju, wyrażając jednocześnie nadzieję, że za rok Ukraina będzie świętować ten dzień znów prawdziwie niepodległa – wolna od rosyjskiej agresji - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Polska i ukraińska para prezydencka
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dziś Ukraina świętuje swój Dzień Niepodległości. Z tej okazji swoje życzenia złożyli m.in prezydent Andrzej Duda oraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. 

Życzenia sprawiedliwego pokoju 

O rozmowie prezydentów Dudy i Zełenskiego Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze. - "Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Z okazji Dnia Niepodległości prezydent Duda przekazał prezydentowi Ukrainy życzenia sprawiedliwego pokoju, wyrażając jednocześnie nadzieję, że za rok Ukraina będzie świętować ten dzień znów prawdziwie niepodległa – wolna od rosyjskiej agresji" - przekazała KPRP.  

- "W Dniu Niepodległości Ukrainy życzę jej obywatelom, naszym sąsiadom i sojusznikom, zwycięstwa w walce z imperialistycznym złem" – oświadczył minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau. - „Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy i wspierała jej walkę w obronie wolności, suwerenności i integralności terytorialnej. Niech Ukraina zwycięży i spełni swoje marzenia o członkostwie w NATO i UE” – napisał Rau na Twitterze.

Zełenski dziękuje

Na życzenia polskiego prezydenta zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Zawsze miło jest porozmawiać z Andrzejem Dudą. Dziękuję za ciepłe życzenia z okazji Dnia Niepodległości - napisał. 

Jak dodał, w 1991 roku Polska od razu po referendum uznała niepodległość Ukrainy. - "Była liderem wtedy i pozostaje liderem obecnie" - ocenił prezydent. - "Jestem szczerze wdzięczny polskiemu narodowi za całe wsparcie" - oznajmił.

Dzień niepodległości

Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości w dniu proklamowania Aktu Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie. Nastąpiło to 2 grudnia 1991 roku.

W czwartek mija także półtora roku od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Wkroczenie rosyjskich wojsk 24 lutego 2022 roku zapoczątkowało otwarty etap wojny, która ciągnie się od wiosny 2014 roku. Wojna ta została wtedy wywołana, gdy utrzymywane przez Moskwę bojówki proklamowały na wschodzie Ukrainy dwie tzw. republiki ludowe, doniecką i ługańską.

 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

as
Wczytuję ocenę...
Wideo