Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polska zwiększa potencjał armii w oszałamiającym tempie. "Patrzą na nas z podziwem"

Nasza pozycja w NATO bardzo wzrosła; przeprowadzamy modernizację naszej armii i zwiększenie potencjału obronnego w oszałamiającym tempie jak na standardy światowe; to są ogromne zmiany, ogromy wzrost potencjału naszej armii - powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP Info.

Prezydent Andrzej Duda
Marek Borawski / KPRP

Prezydent był pytany jak po szczycie NATO w Wilnie oceniana jest pozycja militarna Polski.

"Jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż byliśmy w 2015 r. Pamiętajmy, że dziś jesteśmy jednym z państw, które najwięcej wydają na obronność w ogóle ze wszystkich - 3,90 naszego PKB. To jest horrendalna wielkość jak na standardy NATO dzisiaj. Pamiętajmy o tym, że przeprowadzamy modernizację naszej armii i zwiększenie potencjału obronnego w oszałamiającym tempie jak na standardy światowe. I niektórzy patrzą na nas z podziwem"

- powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że Polska dokonała w ostatnim czasie dużych zakupów nowoczesnego uzbrojenia.

"To są ogromne zmiany, ogromy wzrost potencjału naszej armii, to jest też rzeczywiście bardzo poważna także i demonstracja wobec sojuszników, że my serio traktujemy nasze zobowiązania. I jesteśmy największym krajem wschodniej flanki NATO, mamy w związku z tym największy potencjał i jesteśmy gotowi bronić naszego terytorium, bronić naszego bezpieczeństwa. Uważamy, że w pierwszej kolejności powinniśmy bronić go sami, a dopiero w następstwie liczyć na wsparcie Sojuszu. I to jest bardzo doceniane, przez co bardzo wzrosła nasza pozycja w Sojuszu"

- dodał Andrzej Duda. 

Na pytanie, jakie decyzje NATO zostaną podjęte w przypadku zagrożenia nuklearnego, prezydent odpowiedział: "Przede wszystkim bardzo mocno zaznaczono, że parasol nuklearny NATO jest rozpięty nad wszystkim państwami członkowskimi". "Odpowiedź NATO w przypadku jakiejkolwiek próby ataku nuklearnego także będzie natychmiastowa. To jest dla nas ważna gwarancja" - ocenił.

Mówiąc o tym, co jest dla nas ważne, jeżeli chodzi o szczyt NATO wskazał: "Zmiana atmosfery, przede wszystkim w odniesieniu do Rosji, która nastąpiła w ciągu ostatniego 1,5 roku, odkąd Rosja zaatakowała frontalnie Ukrainę".

"Dawniej bez przerwy wtrącano ten wątek, że Rosja jest partnerem NATO. Główne państwa NATO-wskie, największe, nie pozwalały odejść do tej terminologii, cały czas powtarzano: Rosja jest partnerem NATO, Rosję trzeba traktować po partnersku, trzeba uwzględniać interesy Rosji itd. Cały czas się o tym mówiło. Nie ma tego już, to zniknęło zupełnie. Dzisiaj jasno i wyraźnie NATO mówi: Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, Rosja jest agresorem. Nikt nie wspomina już nawet o jakimkolwiek partnerstwie z Rosją, co więcej przyjęto w konkluzjach tego szczytu bardzo ważne postanowienie, które mówi, że decyzja o relokacji wojsk w ramach NATO jest decyzją suwerenną państw członkowskich, co znaczy tyle, że żadne porozumienia z podmiotami zewnętrznymi wobec NATO, nie mają tutaj żadnego znaczenia"

- mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że "to jest bardzo ważne postanowienie, właśnie w kontekście porozumień, jakie NATO miało z Rosją".

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

bm
Wczytuję ocenę...
Wideo