Oddzielmy atak na Kapitol od kadencji prezydenta USA. Szczerski wymienia cztery duże zasługi Trumpa

"Ocena całej kadencji prezydenta USA Donalda Trumpa jest dla Polski i relacji polsko-amerykańskich korzystna. Będziemy oczekiwać na priorytety nowej administracji Joe Bidena, możliwe, że na początku skupi się na kwestiach wewnętrznych" - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda i Donald Trump podczas wizyty Dudy w USA w czerwcu 2020
fot. KPRP (Jakub Szymczuk)

Rozmowa w Programie Trzecim Polskiego Radia ze Szczerskim poświęcona była obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych, bilansowi prezydentury Donalda Trumpa oraz perspektywom współpracy Polski z nową amerykańską administracją Joe Bidena.

Szczerski podkreślił na wstępie, że czym innym jest "ocena bardzo krytyczna" tego, co wydarzyło się na Kapitolu 6 stycznia, a czym innym ocena na chłodno dorobku prezydenta Trumpa.

Uważam, że zwłaszcza z polskiego punktu widzenia ocena całej kadencji Donalda Trumpa jest dla Polski korzystna i dla relacji polsko-amerykańskim (jest) korzystna

 - ocenił Szczerski.

Oddzielić kadencję od ataku na Kapitol

Zaznaczył, że atak na Kapitol i emocje amerykańskich polityków, które się z nim wiążą to odrębna kwestia, którą sami Amerykanie w ramach debaty wewnętrznej muszą sobie ułożyć. "Nie powinniśmy ulegać narracji, że to oznacza jakąś głęboką słabość Ameryki, bo to znowu dla nas jest niekorzystne, żeby dać się namówić do frontalnego krytykowania Stanów Zjednoczonych jako państwa słabego czy upadłego" - mówił prezydencki minister.

Pytany, jakie są zasługi Trumpa w budowaniu i rozwijaniu relacji polsko-amerykańskich wymienił: bezpieczeństwo militarne i zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, bezpieczeństwo energetyczne i zwiększenie dostaw gaz skroplonego, polityczną współpracę z państwami Trójmorza oraz rozwój współpracy w nowych obszarach wzajemnych inwestycji.

Współpracę Polski z USA popierali też Demokraci

Szczerski podkreślał, że te wszystkie fundamenty współpracy polsko-amerykańskiej cieszyły się w USA poparciem zarówno Republikanów, jak i Demokratów. "Współpracując intensywnie z prezydentem Trumpem jednocześnie przekonywaliśmy do naszych interesów także stronę demokratyczną, stąd nie ma dzisiaj dyskusji w Stanach Zjednoczonych na żaden z tych czterech tematów, o których powiedziałem jako o fundamentach polsko-amerykańskich relacji" - podkreślił Szczerski.

Natomiast rzeczywiście jest tak, że będziemy oczekiwać na priorytety nowej administracji Joe Bidena, dlatego, że jest możliwe, że ta administracja szczególnie w pierwszym okresie skupi się bardzo wyraźnie na kwestiach wewnętrznych, na problemach gospodarczych, epidemiologicznych, zdrowotnych w samym Stanach, więc może być mniej aktywna na forum międzynarodowym

- powiedział Szczerski.

Mówił, że jeśli administracja Bidena będzie aktywna na tym forum, to może być aktywna tam, gdzie jest kontrowersja, gdzie będzie chciała pokazać różnicę z administracją Trumpa np. w kwestii bliskowschodniej.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#relacje polsko-amerykańskie #Joe Biden #Krzysztof Szczerski #prezydent #Andrzej Duda #Stany Zjednoczone

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Komentarze (44)
Na Kapitolu Miał Miejsce Majdan - Protest Narodu Przeciw "Bagiennemu" Kongresowi !! 13.01.2021 17:39
*************************************************************************************************** Na Kapitolu miał miejsce Amerykański Majdan ! - Protest Amerykańskiego Narodu (The People) Przeciw Skorupowanemu Komunistycznemu "Bagnu" w Kongresie, które fałszując wybory obaliło Prezydenta! Kapitol jest nazwany "Domem Ludu" - i ten Lud dał "Bagnu" nauczkę osobiście wybierając się do Domu Ludu do Skorumpowanego Bagiennego Kongresu. Prezydent Thomas Jefferson powiedział kiedyś: "Jeżeli rządzący boją się ludu (The People) to mamy demokrację, jeżeli jest odwrotnie to mamy tyranię " ! W USA "zwyciężyło" za pomocą gigantycznego Wyborczego Oszustwa Komunistyczne Bagno na czele z kryminalnym łapówkarzem - sklerotycznym, sikającym pod siebie starcem o trupio-białych zębach - agentem Chin Alzhajmerem-Bidetem ! Zapowiada się więc LGB-komunistyczna dyktatura i dlatego Naród Amerykański ostrzegł Bagno w Kongresie wybierając się do niego na Kapitol !
chestermazu 13.01.2021 14:50
Kontynuacja poprzedniedo mojego tekstu: ....No i, wspominając te „niegodziwości” prezydenta Trampa, na koniec tych rozważań wypada przytoczyć casus Wałęsy, który - w oczekiwaniu na podjęcie przez Trumpa legendarnego tematu przeskoku Wałęsy przez bramę stoczni – najprawdopodobniej po raz pierwszy w życiu (i bezskutecznie) zmuszony był do wysłuchania całego przemówienia polityka, w tym przypadku niezwykle płomiennego i propolskiego przemówienia prezydenta USA.
Polak @chestermazu 13.01.2021 18:55
Matką SB-ckiego, płatnego donosiciela Bolka, była córką wieljskiego, żydowskiego karczmiarza. To wyjaśnia dlaczego Bolek jak dzieciak szczał do kościelnej chrzcielnicy, a potem kablował na Polaków do SB, rozwalał od wewnątrz Solidarność, chciał pozostania Armii Czerwonej w Polsce, a dzisiaj wspiera PO-żydokomunę tę agenturę 4-rzeszy i Kremla !
chestermazu 13.01.2021 14:48
Zapewne niejeden z nas zastanawia się nad zagadką nagłego znienawidzenia prezydenta Trumpa i ogromu nienawiści (hejtu) wylewanej na tego polityka przez amerykańskie (jak i polskie) lewactwo. Wytłumaczenie tego fenomenu jest dziecinnie proste, zwłaszcza gdy przypomnimy sobie „haniebne” (bo bez elementarnego braku szacunku do tak zwanej „poprawności politycznej”) słowa amerykańskiego prezydenta, wygłoszone w czasie jego pobytu w Polsce. Jak pamiętamy, pan Prezydent – między innymi - mówił wówczas o przywiązaniu Polaków do ich szlachetnej tradycji, czyli o umiłowaniu wolności i niepodległości, szacunku do religii oraz takich wartości, jak chociażby człowiek i rodzina. A jeżeli mówił o Powstaniu Warszawskim, to (na jego nieszczęście) miał na myśli to prawdziwe - znienawidzone przez żydokomunę powstanie sierpniowe, a nie wcześniejszy bunt w warszawskim getcie.
Anonim 13.01.2021 14:31
Atak na Capitol przyspieszy szczepienia, bo zwalczane przez elity argumenty antyszczepionkowcow będą odtąd kojarzyć się co poniektorym z "bizonem"
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo