Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Dziś pierwsze konsultacje prezydenta z komitetami wyborczymi. Komu powierzy misję tworzenia rządu?

Na dziś i jutro w Pałacu Prezydenckim zaplanowane zostały konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, mających swoją reprezentację w Sejmie nowej kadencji. Po nich prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję, komu powierzyć misję tworzenia nowego rządu.

Andrzej Duda
Zbigniew Kaczmarek / Gazeta Polska

Chcą wyprzedzić ruch prezydenta

Na dziś zostały zaplanowane spotkania prezydenta Dudy z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości (godz. 12.00) i Koalicji Obywatelskiej (godz. 14.00). Z kolei jutro głowa państwa spotka się z przedstawicielami Trzeciej Drogi (godz. 11.00), Nowej Lewicy (godz. 13.00) i Konfederacji (godz. 15.00).

Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach

– czytamy w komunikacie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta.

Natomiast trzy komitety opozycyjne postanowiły, że wyprzedzą ruch Andrzeja Dudy i na 10:00 zwołały wspólną konferencję prasową. Spekuluje się, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zaapelują na niej wspólnie o powierzenie misji tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi

To Tusk będzie dziś reprezentantem Koalicji Obywatelskiej na spotkanie z prezydentem. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość wysyła aż trzyosobową delegację w składzie:

  • premier Mateusz Morawiecki,
  • szef klubu PiS Ryszard Terlecki
  • oraz rzecznik partii Rafał Bochenek.

Co zrobi prezydent?

Zgodnie z Konstytucją, prezydent musi zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu w ciągu 30 dni od dnia wyborów, czyli najpóźniej 14 listopada. Prawo przewiduje trzy kroki do wyłonienia nowego premiera i rządu - kolejnymi są expose premiera (ma 14 dni na przedstawienie programu) i zdobycie wotum zaufania w Sejmie.

Jeśli gabinet nowo wybranego premiera nie uzyska wotum zaufania, prezydent będzie musiał skrócić kadencję parlamentu i zarządzić nowe wybory.

Media donoszą, że Andrzej Duda w pierwszej kolejności powierzy misję tworzenia rządu przedstawicielowi zwycięskiej partii, czyli PiS, którego kandydatem na premiera jest Mateusz Morawiecki.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda #prezydent #konsultacje #Donald Tusk #Mateusz Morawiecki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wideo