Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków

Prezydent RP Andrzej Duda cieszy się najwyższym zaufaniem Polaków - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Wśród osób, którym nasi rodacy nie ufają najbardziej, jest z kolei lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Andrzej Duda
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

W maju liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie do niego deklaruje 54 proc. badanych. Nieufność wobec prezydenta wyraża 35 proc. respondentów. Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który awansował z miejsca trzeciego. Ufa mu 45 proc. badanych, nieufność wobec niego deklaruje 37 proc. badanych. 

Trzecie miejsce w rankingu zaufania zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który awansował z piątego miejsca. Ufa mu 38 proc. ankietowanych. Nieufność w stosunku do niego wyraża 35 proc. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 38 proc. badanych; nieufność wyraża wobec niego 51 proc. ankietowanych. 

54 procent badanych nie ufa liderowi PO Donaldowi Tuskowi. Zaufanie do Tuska ma 33 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 18 maja br. na próbie liczącej 1056 osób (w tym: 57,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI)

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo