Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Mocne przemówienie prezydenta Dudy: Bez honoru jest państwo, które nie pamięta o swoich bohaterach

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Pałacu Prezydenckim wręczone zostały odznaczenia państwowe kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzom Wyklętym.

Krzysztof Sitkowski/prezydent.pl
W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Pałacu Prezydenckim wręczone zostały odznaczenia państwowe kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzom Wyklętym. W niezwykle emocjonalnym przemówieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że historia Rzeczypospolitej, to „w ogromnej części historia walki. Walki, która kosztowała nas morze krwi ”.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dzisiejsza uroczystość jest szczególna, ponieważ dotyczy uhonorowania indywidualnych twórców naszej historii.

- Mówimy historia, wydarzenia, wśród nich tzw. druga konspiracja, Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci. To określenia, wydarzenia, nazwy, to jest nasza historia... ale ona się składa z indywidualnych bytów. I to właśnie dlatego dzisiaj tu, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie spotykamy się na tej uroczystości. Na tej uroczystości, na której następuje szczególne uhonorowanie. Wręczenie orderów, wyróżnień państwowych, indywidualnym twórcom tej historii. Indywidualnym budowniczym naszej historii. Bohaterom tamtych dni i bohaterom dla tamtych dni – mówił prezydent Andrzej Duda.


W swoim przemówieniu prezydent przypomniał, że wielkim celem komunistów, było wymazanie, zadeptanie i zakopanie pamięci o tych, którzy nie zgadzali się z obecnym systemem i władzą.

- Byłem wczoraj na premierze filmu „Wyklęty”. Tam to jest pokazane w sposób niezwykle wyrazisty. Kiedy komuniści mówią: „Nie ma przeciwników władzy ludowej... nie ma. Macie ich wymazać, zniszczyć, wymordować”. Nie złapać – zabić. Nie schwytać - zamordować. Odrąbać głowę, zakopać. Tak, żeby się nigdy nikt nie dowiedział, gdzie leżą. Żeby ich nigdy nie znaleźli, żeby nie oddali hołdu. Żeby zniknęli z pamięci, ze świadomości. Bohaterowie... Ci którzy się sprzeciwiali, którzy powiedzieli: „To nie jest wolna polska, ta którą nam oferujecie. Polska w której stacjonuje NKWD, Armia Czerwona - to nie jest wolna Polska. W której zamyka się partyzantów, ludzi podziemia niepodległościowego - to nie jest wolna Polska. W której fałszuje się referendum, fałszuje się wybory - to nie jest wolna Polska. A my przysięgaliśmy o wolną Polskę walczyć... o niepodległą Polskę. Dlatego wracamy do walki. Nie ma różnicy kto jest okupantem, czy to jest okupant niemiecki czy sowiecki. Nie ma wolnej Polski”. To ci którzy przez lata ukrywali się w lesie cierpiąc głód, niedolę, chłód, prześladowania... To ci którzy ich wspierali, pomagali. Za każde z tych działań groziła śmierć, więzienie, tortury, prześladowanie, w najlepszym przypadku wilczy bilet na całe życie. Na studia, do pracy... Wszędzie – mówił prezydent.


Andrzej Duda przypomniał również o dramatach wielu rodzin Żołnierzy Wyklętych, które były prześladowane przez komunistów.

- To Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci. Ale nie tylko oni. To były Rodziny Wyklęte. To były dzieci bez ojców, bez matek. To były żony samotnie wychowujące dzieci cierpiące niedostatek i prześladowanie. To były całe rodziny prześladowane, gnębione a często też mordowane przez komunistów. To wreszcie ci, którzy powiedzieli nie temu największemu celowi jaki komuniści mieli: zamordować i zakopać, żeby się nigdy nikt nie dowiedział. Żeby historia „głucho o nich milczała”. Ci, którzy postanowili tę pamięć o nich wydobyć i wiele lat poświęcili na to, aby ta pamięć była. Aby wiedziało o nich młode pokolenie, aby stanęły pomniki. Aby żołnierzom Rzeczypospolitej, obrońcom niepodległości oddana była należyta cześć i aby Rzeczpospolita odzyskała honor, bo bez honoru jest państwo, które nie pamięta o swoich bohaterach i nie czci ich. Za to wszystko w imieniu Rzeczypospolitej z całego serca Państwu dziękuję.


 Źródło: prezydent.pl,niezalezna.pl

 

#Żołnierze Niezłomni #Żołnierze Wyklęci #prezydent #Andrzej Duda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo