Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prezydent spotkał się z prezes Związku Polaków na Białorusi

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys. Informację przekazała wieczorem Kancelaria Prezydenta. W trakcie rozmów została poruszona sprawa osadzonego w kolonii karnej dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys
@prezydentpl - x.com

Jak przekazała KPRP na platformie X, podczas rozmowy prezes Borys m.in. zrelacjonowała swoje spotkanie z Andrzejem Poczobutem osadzonym w kolonii karnej w Nowopołocku, do którego doszło za zgodą prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim - jak poinformowano - wzięli także udział prezydencki minister Andrzej Dera oraz prezes zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołaj Falkowski.

Związek Polaków na Białorusi był największą organizacją zrzeszającą polską mniejszość. W 2005 r. został zdelegalizowany przez władze, jednak kontynuował działalność. W marcu 2021 r. doszło do aresztowań wśród kierownictwa i działaczy. Andrzej Poczobut, aktywista i dziennikarz, został skazany w politycznym procesie i przebywa w więzieniu. Andżelika Borys, która kierowała ZPB, wyszła z więzienia i przebywa na Białorusi po tym, jak w kwietniu 2023 r. poinformowano, że zarzuty wobec niej zostały umorzone.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Związek Polaków na Białorusi #prezydent Andrzej Duda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo