Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Szejna wiceszefem MSZ u Tuska? Był krytykowany za szerzenie chińskiej propagandy

„Sukces narodu chińskiego i Komunistycznej Partii Chin, to także sukces całego świata” - zachwalał komunistyczną dyktaturę poseł Andrzej Szejna (Lewica), na którego wówczas poleciały słuszne gromy. Okazuje się jednak, że w planowanym rządzie Donalda Tuska ma on być wiceministrem spraw zagranicznych.

Andrzej Szejna
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Jeden od Rosji, drugi od Chin

O takich zaskakujących planach poinformował portal Onet. Szejna miały trafić do MSZ zgodnie z porozumieniem pomiędzy większością parlamentarną, w którym Lewica zagwarantować sobie miała stanowisko wiceszefa tego kluczowego resortu. Powyżej Szejny stać miałby Radosław Sikorski, jeszcze niedawno wrzucający na Twitter rosyjską propagandę. 

Wygląda więc na to, że możliwe jest całkowite przebiegunowanie polskiej polityki zagranicznej. Andrzej Szejna wypowiadał się bowiem nie raz bardzo pozytywnie na temat Komunistycznej Partii Chin, której politykę określał jako "skoncentrowaną na człowieku" oraz jako "dobrą propozycję dla Polski i Europy". 

O jego postawie pisze portal freedomhouse.org, jako jedynego polityka wymieniając go z nazwiska przy okazji opisywania kanałów przenikania chińskiej propagandy do Polski.

O Chinach tylko bezkrytycznie

Gdy dyskutowano o wykluczeniu chińskiej firmy Huawei z polskiego rynku (po skandalach dotyczących aparatury szpiegowskiej w produktach tej firmy), Szejna był jednym z najgłośniejszych przeciwników takiej decyzji. Działania w tym kierunku nazywał "rozpoczęciem wojny handlowej z Chinami"

Jako bezkrytyczny fan Państwa Środka - i najwidoczniej komunizmu - Szejna przewodzi Chińsko-Polskiej Grupie Parlamentarnej. Wydaje też "przesłania do narodu chińskiego" - jak w czerwcu 2021 roku, kiedy na stulecie Komunistycznej Partii Chin zachwalał jej sukces. Podkreślał, że "sukces KPCh to sukces całego świata".

Kilka dni temu Szejna spotkał się ze specjalnym wysłannikiem rządu Chin do Europy Wu Hongbo. Jak zauważa polska dziennikarka pracująca w Chinach, Hania Shen, Wu np. odpowiada za wydalenie z ONZ Dulkuna Isy, przedstawiciela prześladowanej w Chinach mniejszości ujgurskiej. 

Drugim wiceministrem w MSZ Sikorskiego miałby być Robert Kupiecki, który był już podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (2012-15). Wcześniej, w latach 2008-2012 był ambasadorem w USA.


Oglądaj TV Republika na YouTube

 

 Źródło: niezalezna.pl, Twitter, Onet, freedomhouse.org

 

#Andrzej Szejna #Chiny #Chińska Partia Komunistyczna #Komunistyczna Partia Chin #komunizm #rząd Tuska #lewica #Robert Kupiecki #Huawei

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo