Prezydent już w Bułgarii. Weźmie udział w szczycie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do stolicy Bułgarii, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Inicjatywy Trójmorza. "Szczyt określi miejsce Trójmorza w Europie po pandemii i w nowym kształcie relacji transatlantyckich" - zapowiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda
fot. Jakub Szymczuk (KPRP)

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział mediom, że w czwartek, pierwszego dnia szczytu, odbędzie się Forum Biznesowe Trójmorza; drugi dzień poświęcony będzie dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekaże prezydencję w Inicjatywie Trójmorza Łotwie.

Zwracał uwagę, że szczyt odbywa się w strategicznym momencie - kiedy Europa projektuje swój model gospodarczy, uwzględniając wnioski z pandemii Covid-19 i planuje inwestycje związane z nową perspektywą finansową, wzmocnioną przez Fundusz Odbudowy. Ponadto - mówił Szczerski - mamy do czynienia ze zmianą administracji amerykańskiej, a co za tym idzie, także redefinicją relacji transatlantyckich.

Zadaniem tego szczytu jest podjąć dyskusję na temat miejsca Trójmorza w nowym kształcie relacji transatlantyckich. Ten szczyt ma także bardzo wyraźnie pokazać miejsce Trójmorza, jako koncepcji, która idealnie pasuje do założeń odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii

 - podkreślił minister.

Szczerski zapowiedział, że prezydenci państw Trójmorza przyjmą deklarację, która zakłada przygotowanie w najbliższym roku dwóch raportów pozycjonujących strategicznie Trójmorze - w Europie i w relacjach z USA.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że przywódcy państw Trójmorza będą rozmawiali także na temat polityki klimatycznej i sprawiedliwej transformacji. "Transformacja musi uwzględniać specyfikę społeczną i gospodarczą każdego z państw. To jest nasze wspólne wyzwanie" - mówił.

Organizatorzy wydarzenia poinformowali, że podczas szczytu zaplanowano zdalne wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena. "To ważny sygnał. To będzie drugie wystąpienie prezydenta Bidena na naszym regionalnym spotkaniu, pierwszym było połączenie w czasie szczytu wschodniej flanki NATO. To dobry sygnał zainteresowania administracji amerykańskiej kwestiami naszego regionu i w wymiarze bezpieczeństwa militarnego, a także w wymiarze współpracy gospodarczej" – mówił Szczerki.

Oczekujemy, że prezydent Biden w swoim wystąpieniu potwierdzi amerykańskie partnerstwo z naszym regionem

– dodał prezydencki minister.

Poinformował, że na szczycie pojawiają się nowi partnerzy dla Trójmorza - do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich, dołączą Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

Szczerski przekazał, że Andrzej Duda jedzie na szczyt z przesłaniem o konieczności dalszego umacniania Trójmorza jako "wyrazu naszej współodpowiedzialności za przyszłość polityki europejskiej", a także "budowania podmiotowości naszego regionu w ramach euroatlantyckich powiązań".

Jak mówił, prezydent Duda będzie też proponował poszerzenie obszarów współpracy państw Trójmorza o nowe dziedziny, jak kultura, nauka czy turystyka, które pozwolą na budowanie społecznej wspólnoty w regionie.

Prezydencki minister poinformował, że podczas szczytu Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z prezydent Grecji, prezydentem Bułgarii oraz z delegacją amerykańskich kongresmenów.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ma na celu stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda #trójmorze #szczyt Trójmorza #sofia #Bułgaria

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo