Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Premier Morawiecki w Hadze. O czym będzie rozmawiał?

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę wieczorem do Hagi, gdzie spotka się z premierem Holandii Markiem Rutte. Politycy rozmawiać będą m.in. o szczycie NATO w Wilnie, a także o dalszym wsparciu dla Ukrainy oraz omówią plan odbudowy tego kraju.

zdjęcie ilustracyjne
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, podczas spotkania premierzy Polski i Królestwa Niderlandów będą rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa w regionie przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie, a także o rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy i kwestie dalszego wsparcia tego kraju w obszarze wojskowym, finansowym i prawnym. "Premierzy omówią również plan odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych" - wskazał.

Ponadto Morawiecki i Rutte poruszą temat kolejnych sankcji wobec Rosji i Białorusi oraz omówią wybrane kwestie unijne w kontekście planowanej agendy czerwcowego szczytu Rady Europejskiej.

Wśród tematów rozmów szefów rządów znajdą się też kwestie gospodarcze. "Według danych GUS polsko-holenderskie obroty handlowe wzrost o ponad 21 procent w 2022 roku. Polski eksport w tym samym okresie daje naszemu krajowi 5. miejsce wśród partnerów handlowych, polski import – 6. miejsce" - wskazał rzecznik.

- "Według danych NBP, niderlandzkie inwestycje w Polsce stanowiły łącznie na koniec 2021 r. ponad 19 procent łącznej wartości kapitału zainwestowanego w naszym kraju. Daje to Niderlandom 1. miejsce wśród inwestorów zagranicznych w Polsce" - podał.

Jak przekazano w komunikacie, do najważniejszych niderlandzkich inwestorów należą takie firmy jak: Philips (sprzęt oświetleniowy), Tomtom (nawigacja), Lumileds (oświetlenie), ING (ubezpieczenia, bankowość) czy Damen Shipyards Group (budowa statków i łodzi). 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

as
Wczytuję ocenę...
Wideo