Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Brytyjski system będzie bronić polskiego nieba? Sunak: Będziemy współpracować w najważniejszych aspektach

"Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo" - powiedział premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Sunak spotkał się dziś w Warszawie z Donaldem Tuskiem. Podczas wizyty rozmawiano także o brytyjskim systemie ochrony przeciwlotniczej, który trafić miałby do Polski.

Rishi Sunak i Donald Tusk
@PremierRP - twitter.com / Krystian Maj

Na konferencji po spotkaniu w KPRM Rishi Sunak powiedział, że szefowie rządów rozmawiali m.in. o wykorzystaniu zablokowanych rosyjskich aktywów, o presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej oraz o współpracy energetycznej.

"Chciałbym powiedzieć o niesamowitej sile, jaka cechuje nasze relacje" - mówił premier Wielkiej Brytanii. "Jesteśmy sojusznikami na zawsze" - dodał w języku polskim Sunak. Szef brytyjskiego rządu zapewnił, że Wielka Brytania nie zapomni o tym, że to polscy piloci ratowali życie Brytyjczykom walcząc na brytyjskim niebie.

Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi, które pomagają Ukrainie. Od dwóch lat pomagamy sąsiadowi Polski. Jeśli chodzi o naszą pomoc wojskową to chcę jeszcze bardziej pomóc. Dlatego dziś powiedziałem o dodatkowej pomocy w wysokości pół miliarda funtów, żebyśmy mogli jeszcze bardziej wspomóc finansowanie zakupu sprzętu dla Ukrainy

- mówił.

Sunak zwrócił uwagę, że między Polską a Wielką Brytanią "jest wielka więź, która buduje bezpieczeństwo w tej sytuacji". "Polska wydaje najwięcej na bezpieczeństwo ze wszystkich sojuszników NATO" - mówił.

Współpraca zbrojeniowa?

Dodał, że podczas wizyty rozmawiano także o możliwościach przemysłu zbrojeniowego. "Budujemy fregaty oraz nowy system obronny, który będzie bronił przestrzeni powietrznej nad Polską. Wzmocnimy naszą współpracę we wszystkich formatach po to, żebyśmy mogli współpracować nad najważniejszymi aspektami obrony powietrznej" - powiedział.

Sunak przekazał, że w ramach wsparcia Wielkiej Brytanii wyśle do Polski myśliwce Typhoon, które będą bronić polskiej przestrzeni powietrznej oraz 16 tys. brytyjskich żołnierzy.

Z kolei premier Donald Tusk mówił, że podczas spotkania w cztery oczy politycy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie. "O bezpieczeństwie Polski, Wielkiej Brytanii, Europy" - podkreślił, dodając, że jednym z tematów rozmowy była też walka z nielegalną migracją.

"Wymieniliśmy także nasze doświadczenia i opinie na temat walki z nielegalną imigracją. Mamy tutaj zbieżne poglądy i podobną determinację" - mówił. Tusk dziękował również za zrozumienie specyfiki polskiej sytuacji, biorąc pod uwagę granicę z Rosją i Białorusią.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rishi Sunak #Donald Tusk #Wielka Brytania

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wideo