Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Po Krakowie przestaną jeździć autobusy i tramwaje? Miasto od września nie płaci MPK za komunikację

Z ulic Krakowa znikną miejskie autobusy i tramwaje? To realny scenariusz. Jak podał portal interia.pl, miasto przestało opłacać Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu faktury za zrealizowane usługi. Wysokość zaległości opiewać ma już na ponad 19 milionów złotych. Jeżeli miejski przewoźnik nie otrzyma należnych środków, może mieć problemy z wypłacalnością. A to odbije się zarówno na kierowcach i motorniczych oraz na pasażerach.

autobus miejski w Krakowie
CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106721738

Ogromna dziura budżetowa w Krakowie 

Projekt budżetu miasta Kraków na 2023 rok zakładał, że na finansowanie komunikacji miejskiej (autobusowej i tramwajowej) będzie przeznaczona suma 640 mln zł. Jednocześnie przedstawiciele ratusza wskazywali, że w celu zapewnienia usług na dotychczasowym poziomie, to znaczy bez "cięć" w rozkładach niezbędne jest zwiększenie tej kwoty do sumy minimum 970 mln zł. Tym samym - jak wskazuje interia.pl, już na etapie projektowania budżetu władze dawnej stolicy Polski doskonale zdawały sobie sprawę z tego, że poziom wydatków na komunikację będzie zbyt niski. 

Zarząd Transportu Publicznego przekazał we wrześniu br., że do sfinansowania komunikacji do końca 2023 roku niezbędne jest wygospodarowanie z miejskiego budżetu dodatkowych 320 mln zł. W tym celu zmniejszono wydatki na remont torowisk (10 mln zł) oraz chodników i ścieżek rowerowych (2,5 mln zł). Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. 

Kraków zostanie bez komunikacji miejskiej? Dług wobec MPK rośnie

Z informacji portalu interia.pl wynika, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w dalszym ciągu nie uzyskało należnych środków z tytułu zrealizowanych usług na liniach autobusowych i tramwajowych we wrześniu i październiku. Łączna wysokość zaległości ma wynosić 19 mln zł. Tę informację potwierdził już rzecznik prasowy Zarządu Transportu Publicznego Sebastian Kowal, instytucji, do której kompetencji należy organizacja komunikacji miejskiej w Krakowie. 

"W ramach funkcjonowania transportu zbiorowego na bieżąco opłacane są faktury przewoźnika Mobilis, natomiast w przypadku miejskiego przewoźnika do zapłacenia została faktura na 19 milionów złotych, która zostanie wypłacona niezwłocznie po zapewnieniu środków w planie finansowym jednostki"

– przekazał Interii.

Kowal dodał również, że reprezentowana przez niego instytucja "zawnioskowała do budżetu miasta na kwotę 140 mln zł, a także dostała pozytywną odpowiedź zwrotną o zabezpieczeniu i przekazaniu środków wkrótce do naszej jednostki". 


Zbyt niskie nakłady na komunikację to jeden z wielu problemów władz Krakowa, które od 2002 roku jest zarządzane przez Jacka Majchrowskiego. Łączny dług miasta na koniec roku według Interii ma wynieść aż 6 mld zł! 

 Źródło: interia.pl, niezalezna.pl

 

#Kraków #Jacek Majchrowski #MPK #autobusy #tramwaje #budżet #dziura budżetowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo