Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Paweł Kukiz zapowiada "koniec głosowania wspólnie z PiS". Mówi, co odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu

- Od października przestaję głosować wspólnie z PiS. Do momentu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju - zapowiedział dzisiaj w Radiu Zet Paweł Kukiz. Doprecyzował, że deklaracja ta dotyczy "absolutnie wszystkiego".

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Kukiz przyznał, że "do tej pory PiS świetnie wywiązywał się ze swoich zobowiązań".

- Mamy uchwaloną ustawę antykorupcyjną, o konopiach medycznych, włóknistych, bezpośredniej sprzedaży dla rolników, wyrównanie świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych - powiedział.

- Była prośba ze strony prezesa PiS o dalsze wspólne głosowania i argumentacja, że sędziowie są cały czas w dyskusji. Powiedziałem, że jak się skończy dyskusja i zostanie uchwalona ustawa, to wracamy do wspólnych głosowań

- wskazał Paweł Kukiz.

Dodał, że "wydaje mu się", że "sędziowie pokoju za jakiś czas powinni być uchwaleni".

We wtorek Sejmowa podkomisja zakończyła omawianie projektu o sędziach pokoju. Nie oznacza to końca prac podkomisji, musi ona jeszcze omówić projekt przepisów wprowadzających tę reformę. Drugi z projektów trzeba dostosować do aktualnego stanu prawnego, więc na razie prace podkomisji odroczono.

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15, która była przedmiotem porozumienia między ruchem Kukiza a Prawem i Sprawiedliwością.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent skierował do Sejmu inicjatywę dotyczącą wprowadzenia w Polsce sędziów pokoju, a obecnie zajmuje się nią specjalnie powołana podkomisja.

Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

 Źródło: radiozet.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo