We wtorek kontynuacja pierwszego posiedzenia Sejmu

We wtorek o godzinie 12 wznowione zostaną przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji Sejmu. Posłowie wybiorą składy sejmowych komisji m.in. do spraw Unii Europejskiej, etyki oraz do spraw służb specjalnych oraz członków Trybunału Stanu.

Sejm
Zbigniew Kaczmarek - Gazeta Polska

Wznowienie posiedzenia Sejmu 

W poniedziałek przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział zaś, że jego klub przedstawi we wtorek projekt uchwały dotyczący sprzeciwu wobec planowanej zmiany traktatów Unii Europejskiej.

"Tą uchwałą chcemy uzyskać stanowisko polskiego Sejmu sprzeciwiające się zmianom traktatów Unii Europejskiej"

– zapowiedział Błaszczak.

W poniedziałek późnym wieczorem projekt uchwały zamieszczono na stronie Sejmu.

Podczas wtorkowych obrad posłowie mają wybrać członków większości sejmowych komisji, w tym również - co jest ujęte w odrębnych punktach harmonogramu posiedzenia - wyłonić członków komisji do spraw Unii Europejskiej, etyki poselskiej oraz do spraw służb specjalnych.

Wybór członków Trybunału Stanu 

Ponadto Sejm ma dokonać wyboru członków Trybunału Stanu. Jako kandydaci do TS zgłoszeni zostali: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu; przewodniczącym TS jest I prezes Sądu Najwyższego.

Przed TS za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą: prezydent, premier, członkowie rządu, prezesi NBP i NIK, członkowie KRRiT, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz posłowie i senatorowie. TS wymierza (łącznie lub osobno) kary: utraty czynnego i biernego prawa wyborczego; zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i w organizacjach społecznych; utraty orderów, odznaczeń i tytułów honorowych.

Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane także środę w tym tygodniu oraz we wtorek 28 listopada; w środę odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro - informowała w poniedziałek po Prezydium Sejmu wicemarszałek Izby Monika Wielichowska (KO).

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro ma się rozpocząć w środę o godz. 11 i ma to być według harmonogramu jedyny rozpatrywany tego dnia projekt.

Z kolei 28 listopada, jak podano w harmonogramie na stronie Izby, Sejm ma zająć się powołanie Rzecznika Praw Dziecka. Szef klubu KO Borys Budka przekazał w poniedziałek, że kandydatką sejmowej większości na RPD jest Monika Horna-Cieślak.

We wtorek w przyszłym tygodniu Sejm ma zająć się też powołaniem członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz kwestią wyboru składu Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Sejm

mm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (7)
Anonim 21.11.2023 14:02
Nie będę oglądać tego cyrku z debilnymi powcami i pseudo marszałkiem Huuujownią.
Anonim 21.11.2023 11:51
Wnimane, Wnimane!! Obywatele! Zapraszamy na reality show - o 12 rozpoczęcie spektaklu nowego programu Cyrku RP! Bezpośrednia transmisja: Sejm.gov.pl
Anonim 21.11.2023 06:41
Ciekawe ilu z PiS zostanie wygranych...Obstawiam że całe 0..
Jadwisia 21.11.2023 05:29
Czy są jacyś przystojni posłowie? W czasie wyborów powinny być programy które pokazują jak stoją i jak są wysocy i dzięki temu my kobiety wybrałyśmy tylko tych wysokich ponad 180 centymetrow i byłaby dużą oglądalność transmisji z Sejmu.
Anonim 21.11.2023 11:52
A czy może ktos bardziej robic za ciacho niż Tusk i Budka?
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo