Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Sejm wznowi w środę obrady. Czym zajmą się posłowie?

W środę szef MSWiA przekaże w Sejmie informacje na temat działań podejmowanych w celu wyjaśnienia przyczyn wybuchów pożarów w dniach 10-13 maja w różnych miejscach w Polsce. Posłowie podczas posiedzenia mają zająć się projektem ustawy ws. bonu energetycznego oraz projektem zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy.

Sejm
fot. Zbyszek Kaczmarek/ - Gazeta Polska

Sejm wznowi przerwane w czwartek posiedzenie o godz. 10. Posłowie w pierwszej kolejności zajmą się sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu obywatelom Ukrainy oraz powiązanie od przyszłego roku wypłat m.in. 800 plus z obowiązkiem szkolnym.

Posłowie rozpatrzą też sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Według projektu bon energetyczny będzie stanowił jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Sejm wysłucha też informacji bieżącej w sprawie wsparcia polskich rodzin w zakresie polityki społecznej wobec wzrastających cen energii, gazu ziemnego, dostaw wody i odbioru ścieków oraz rosnących cen paliw; o taką informację zwrócili się posłowie PiS.

Posłowie zapoznają się też z przygotowanym przez ministerstwo zdrowia Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032.

W porządku obrad są też pytania w sprawach bieżących. Posłowie KO chcą zapytać szefa MS o sprawę ucieczki sędziego Tomasza Szmydta do Białorusi.

Po południu szef MSWiA ma przedstawić posłom informację o podjętych działaniach w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wybuchów pożarów w dniach 10-13 maja 2024 r. w różnych miejscach w Polsce.

W niedzielę o godz. 3.30 wybuchł pożar centrum handlowego przy ul. Marywilskiej w Warszawie, gdzie było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Płonęła także sortownia śmieci i materiałów pobudowlanych na Siekierkach. W Puszczy Kampinoskiej, w miejscowości Janówek spłonęło 2500 m kw. lasu. W nocy z niedzieli na poniedziałek w zajezdni w Bytomiu spłonęło 10 autobusów, należących do prywatnej firmy przewozowej. Strażakom udało się uratować około 50 innych zaparkowanych tam pojazdów.

W piątek wybuchł pożar na składowisku odpadów w siemianowickiej dzielnicy Michałkowice. Ogień objął ok. 6 tys. metrów kwadratowych składowiska, na którym według szacunków władz miasta nielegalnie zmagazynowano w różnych pojemnikach kilka tysięcy ton różnych substancji, a także podobne ilości odpadów plastikowych. Były to m.in. substancje ropopochodne, rozpuszczalniki czy farby.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Sejm #pożary

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo