PO przeciw portowi kontenerowemu w Świnoujściu. Tak jak Niemcy! "Nawet gdyby chcieli, to nie będą mogli"

"Nie miałem wątpliwości, co do tego, jakie zamiary ma PO. Nawet gdyby chcieli, to nie będą mogli, bo to nie oni podejmują decyzję" - tak o planach PO na powstrzymanie inwestycji budowy portu kontenerowego w Świnoujściu zareagował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wyjaśnił przy tym, dlaczego ta inwestycja nie podoba się Niemcom: - Jeśli nie będzie się tych kontenerów w Polsce rozładowywać, to będzie się rozładowywać w Hamburgu.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Katarzyna Gójska i Marek Gróbarczyk
fot. Telewizja Republika

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje utworzyć port kontenerowy w Świnoujściu. Przeciwko tej inwestycji mocno protestują Niemcy. Dołączyła do nich... Platforma Obywatelska - posłanka PO Izabela Leszczyna ostatnio krytycznie wypowiedziała się o inwestycyjnych planach.

- Nie znam tej sprawy w szczegółach, ale znając PiS, z portem w Świnoujściu może być jak z Turowem - podkreśliła. W jej ocenie, należy prowadzić dialog z Niemcami - "rozmawiać, szukać kompromisu, pomyśleć o innych, może wydać więcej pieniędzy". 

O te słowa pytany był w programie "W Punkt" w Telewizji Republika wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. 

Nie miałem wątpliwości, co do tego jakie zamiary ma PO. Nawet gdyby chcieli, to nie będą mogli, bo to nie oni podejmują decyzję. Dziś mamy zapowiedź prominentnej działaczki PO, że oni nie będą budować terminala kontenerowego, co jest rzeczą najbardziej skandaliczną, jaka może się wydarzyć w obszarze rozwoju gospodarczego Polski, a w szczególności rozwoju portów.

– powiedział Gróbarczyk w rozmowie z Katarzyną Gójską.

Wiceminister infrastruktury podkreślił, że "polskie porty są oknem na świat, hubem wolności, bo to co wjeżdża na Ukrainę, przejeżdża przez polskie porty". Zaznaczył, że terminal kontenerowy "jest wynikiem wieloletnich rozmów".

Jaka jest waga tej inwestycji dla rozwoju i bezpieczeństwa Polski? Gróbarczyk odpowiedział, że to "rzecz zasadnicza".

Jeśli nie będzie się tych kontenerów w Polsce rozładowywać, to będzie się rozładowywać w Hamburgu. Konkurencyjność będzie wprost hamowana przez PO tylko dlatego, żeby nie urazić (Niemców) i nie spowodować zmiany przepływu towarowego, jaki ma płynąć do Niemiec.

– podkreślił wiceminister.

Jeżeli rząd Zjednoczonej Prawicy utrzyma władzę, to inwestycja w Świnoujściu będzie realizowana. Jakimi narzędziami mogą dysponować Niemcy, by blokować działania polskich władz?

- Żadnymi. Nie ma żadnego zagrożenia - powiedział Gróbarczyk. Dodał przy tym: - Jestem przekonany, że nie uda im się w przypadku terminala kontenerowego. Nie ma takich podstaw i możliwości, by stworzyć wariackie prawo, żeby takie inwestycje hamować. Ale z założeniem, że nie ma niemieckiego wpływu, a taki wpływ jest na pewno na PO, która tej inwestycji na pewno nie wykona. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#marek gróbarczyk #Świnoujście #port

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo