Nowelizacja ustawy o przekazywaniu uzbrojenia. Sejm poparł senacką poprawkę

Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy ułatwiającej formalności przy przekazywaniu uzbrojenia innym państwom. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta RP.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
flickr

Celem senackiej poprawki jest wyłączenie na dwa miesiące stosowania ustawy o działalności gospodarczej i samej nowelizacji w przypadku sprzedaży, wywozu i tranzytu niektórych kategorii sprzętu opancerzonego i ochronnego na Ukrainę, a także nabywania w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała.

Zgodnie z poprawką wywóz i tranzyt na tych zasadach mogą być dokonane po uzyskaniu oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP.

Za odrzuceniem poprawki Senatu było 2 posłów, 449 było przeciw, nikt się nie wstrzymał, więc poprawka została przyjęta.

Nowelizację ustawy, upraszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo, Sejm uchwalił jednomyślnie 3 marca.

Teraz nowelizacja ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego trafi do podpisu prezydenta.

Obecnie dostawy towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym wymagają uzyskania od ministra gospodarki zezwolenia na ich wywóz. Do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć certyfikat importowy lub oświadczenie końcowego użytkownika. Nowelizacja wprowadziła wyjątki dopuszczające niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym. Chodzi o przypadki nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o AMW.

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo