Unijne standardy. Przewodnicząca PE uroczyście powitała oskarżanego o korupcję Karpińskiego

Otwierając w poniedziałek listopadową sesję plenarną Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, przewodnicząca PE Roberta Metsola powitała wśród europosłów Włodzimierza Karpińskiego (PO) i Witolda Pahla (PO).

Wlodzimierz Karpiński powitany w Parlamencie Europejskim
fot. Zbyszek Kaczmarek/ - Gazeta Polska

- "Właściwe władze polskie poinformowały mnie o wyborze pana Witolda Pala i pana Włodzimierza Karpińskiego do Parlamentu Europejskiego. Zastąpią oni odpowiednio Bartosza Arułkowicza i Krzysztofa Hetmana ze skutkiem od dnia 16 listopada br. Witam nowych kolegów" - powiedziała Metsola.

Włodzimierz Karpiński, były sekretarz w warszawskim ratuszu i były minister w rządzie PO-PSL w czwartek opuścił areszt, w którym przebywał od lutego. Zatrzymano go w związku z tzw. aferą śmieciową. Usłyszał zarzuty korupcyjne związane z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie.

Karpiński kandydował w 2019 r. w wyborach do PE z listy Koalicji Europejskiej. Nie zdobył jednak mandatu europosła. Posłem PE z tej listy został Krzysztof Hetman, który właśnie zdobył mandat do polskiego Sejmu. Do PE za Hetmana trafić powinna Joanna Mucha, lecz ona także została wybrana na posła do polskiego parlamentu. Następny w kolejności do mandatu europosła byłby Riad Haidar, polityk zmarł jednak w maju br. Ostatecznie mandat europosła przypada więc kolejnemu kandydatowi - właśnie Karpińskiemu.

Drugi mandat europosła obejmie Witold Pahl - były sędzia Trybunału Stanu i były wiceprezydent Warszawy. Otrzyma on mandat po wybranym do Sejmu z list KO Bartoszu Arłukowiczu. W wyborach do PE w 2019 roku kilkoro kandydatów z listy zdobyło lepszy wynik; była marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak również zdobyła jednakże mandat w Sejmie, podobnie jak Jarosław Rzepa, który został posłem z ramienia Trzeciej Drogi. Wśród kandydatów przed Pahlem znalazła się jeszcze była minister pracy i polityki społecznej oraz posłanka Jolanta Fedak, która zmarła w 2020 roku. W tej sytuacji mandat po Arłukowiczu przydał więc Pahlowi.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Parlament Europejski #Włodzimierz Karpiński

as
Wczytuję ocenę...
Komentarze (57)
Anonim 21.11.2023 10:57
Gdy państwo nie działa w zakresie zdrajców i przestępców pospolitych Kedyw Reaktywacja wypełni te zadania.
Anonim 21.11.2023 10:51
Powoła z "europosłami" z celi do Brukseli, specjalną Komisję do spraw Unikania Zarzutów o Korupcję i innych przestępstw.
Anonim 21.11.2023 10:08
Swój trafił do takich jak on.
Anonim 21.11.2023 10:00
A czy polskie władze poinformowały p. Ulę, że przeciw niemu toczy się postępowanie?
Anonim 21.11.2023 09:09
złodzieje przywitali złodzieja, ot lewacki euroburdel
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo