Zablokują budowę elektrowni jądrowej? Tak sugeruje kandydatka Koalicji Obywatelskiej. WIDEO

Premier w imieniu rządu podpisał z amerykańskimi partnerami umowę o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Okazuje się, że Koalicja Obywatelska może mieć w planach zerwanie umowy. - Musimy się dowiedzieć, na ile ona jest obowiązująca i jakie kary grożą nam za zerwanie, odstąpienie od tej umowy – powiedziała dziś Urszula Zielińska, współliderka partii Zielonych, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Jest umowa na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
pexels/CC0

W ubiegłą środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.

Co zrobi KO jeśli dojdzie do władzy?

Urszulę Zielońską zapytano, co z umową podpisaną z Amerykanami.

Musimy się dowiedzieć, na ile ona jest obowiązująca i jakie kary grożą nam za zerwanie, odstąpienie od tej umowy

– powiedziała posłanka KO.

Dopytywana czy Koalicja Obywatelska brałaby pod uwagę, by zerwać tą umowę odpowiedziała:

Ja myślę że my musimy wszystko przejrzeć i po prostu zobaczyć; wszystko wziąć pod uwagę. Oczywiście. (…) Koalicja Obywatelska przygotuje plan rozwoju z finansowaniem energetyki jądrowej w pierwsze sto dni. I ten plan pokaże nam co dalej. Ja jako przedstawicielka Zielonych mówię, że w tym planie zobaczymy, że modele energetyki opartej na OZE jest o jakieś co najmniej 700 miliardów tańszy, niż model energetyki opartej na OZE z elektrownią jądrową, oczywiście w zależności od tego, ile tej energii jądrowej założymy, czy 10 proc. czy 20 czy jedna, dwie, czy trzy elektrownie jądrowe. Dzisiaj kompletnie nie jest to przeliczone – mówiła.

Dlaczego Platforma Obywatelska za czasów swoich rządów nie wybudowała takiej elektrowni? Planowali, wydawali pieniądze, ale na tym się skończyło…

 


Umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisano w środę w Warszawie podczas uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Umowę podpisali: prezes PEJ Mateusz Berger, prezes Westinghouse Patrick Fragman oraz John Howanitz z firmy Bechtel.

Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.
Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.

Jak zaznaczył Berger, umowa projektowa była głównym celem spółki na ten rok. „Kończymy etap planowania, a zaczynamy etap projektowania” - powiedział prezes PEJ.

 

Czystym, stabilnym i sprawdzonym źródłem energii jest energetyka jądrowa. Polska dziś otwiera nowy rozdział w historii polskiej energetyki. Stawiamy decydujący krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego. Za rządów naszych poprzedników uzależnienie od rosyjskiej ropy i gazu było ogromne

– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy projektowej na budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com,

 

#polityka #elektrownia jądrowa

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo