Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

„Te uwagi są nie na miejscu”. Poseł Suski reaguje na słowa Millera w sprawie elektrowni atomowych

Lewicowy europoseł Leszek Miller w reakcji na zapowiedzi budowy elektrowni atomowych w Polsce stwierdził, że... "może mieć bardzo poważne problemy, włącznie z blokadą tej inwestycji przez KE". - To skandaliczne - uważa poseł PiS Marek Suski.

Leszek Miller
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o wyborze amerykańskiej firmy Westinghouse jako partnera do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Były premier Leszek Miller komentując w Polsat News tę decyzję powiedział, że sposób wyboru amerykańskiej firmy do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej może otworzyć nowe pole konfliktu z Brukselą. Jego zdaniem, unijne prawo wymaga przeprowadzenia tzw. postępowania konkurencyjnego, w którym musi być kilku oferentów.

- Nasz kraj może mieć bardzo poważne problemy, włącznie z blokadą tej inwestycji przez KE - ocenił Miller, obecnie europoseł.

O słowa Millera był pytany w TVP1 szef Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Marek Suski. "Te uwagi są nie na miejscu, ponieważ to jest projekt biznesowy, a mówienie o tym, że będziemy starali się zahamować inwestycje niezbędne dla polskiej energetyki jest czymś skandalicznym" - powiedział Suski.

Ponadto polityk stwierdził, że jeżeli były premier "zapowiada, że będą takie działania, to jest to karygodne".

Suski podkreślał także, że Polska musi iść w kierunku nowoczesnej energetyki. "To jest też unowocześnienie państwa" - mówił.

- Posiadanie elektrowni jądrowych to jest też bycie w klubie państw najbardziej rozwiniętych, a chcemy dążyć do G20, więc musimy iść w tym kierunku

 - dodał.

Elektrownie atomowe w Polsce. Ważna zapowiedź

Wedle zapowiedzi premiera i polskiego rządu, Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni atomowych, która ma powstać na Pomorzu w ramach państwowego programu. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma według planów zostać ukończony w 2033 r., zaś kolejne mają być przekazywane co dwa lata.

Wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia, kto zbuduje drugą z elektrowni. Ubiegają się o nią zarówno Westinghouse, jak koreański KHNP i francuski EDF. Piątkowe ogłoszenie było pokłosiem m.in. niedawnych rozmów wicepremiera Jacka Sasina i minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w Waszyngtonie. Sasin powiedział wówczas, że udało się w trakcie tych rozmów wyjaśnić większość kwestii spornych. Dodał, że w podjęciu decyzji ważne dla Polski były plany Westinghouse i USA, by utworzyć w naszym kraju centrum energetyki atomowej dla całego regionu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Marek Suski #Leszek Miller

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo