Poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak uważa, że w obliczu kryzysu migracyjnego "czas zakopać topór wojenny z Unią Europejską". Tymczasem, europejscy politycy zapewniają o wsparciu Polski w trudnej sytuacji. Przewodniczący Rady Europejskiej przyjedzie do naszego kraju, a sekretarz generalny NATO rozmawiał z prezydentem RP.
Tomasz Siemoniak, były szef MON w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, wystąpił dziś w debacie na temat sytuacji na granicy z Białorusią, gdzie od poniedziałku zgromadziło się kilka tysięcy migrantów próbujących się dostać się na teren Unii Europejskiej. Wcześniej informację w tej sprawie przedstawili posłom: premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie MON Mariusz Błaszczak i MSWiA Mariusz Kamiński.
Na początku swego wystąpienia Siemoniak przyłączył się do wyrażanego już wcześniej przez przedstawicieli rządu i PiS wsparcia i słów uznania dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb, którzy zabezpieczają granicę z Białorusią.
Przyznał również, że Koalicja Obywatelska nie różni się z obecną władzą w ocenie przyczyn obecnego kryzysu:
"To agresywny reżim Łukaszenki, imperialne działania Kremla (...) Myślę, że nie różnimy się też jeśli chodzi o kwestię szczelności granicy, w kwestii opozycji na Białorusi, tego co się tam dzieje od roku i co niewątpliwie jest przyczyną tej agresji, która w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy się nasiliła"
Dodał, iż docenia ofertę jedności, którą sformułował w Sejmie premier Morawiecki, jednak - jak zaznaczył - do jedności potrzebny jest dialog, którego - według niego - nie ma. "Panie premierze, najwyższy czas, żeby zakopać topór wojenny z Unią Europejską. Naprawdę członkowie Izby Dyscyplinarnej nas na granicy nie obronią" - dodał poseł KO.
Zdaniem Siemoniaka, różne dotychczasowe działania rządu powodują, iż białoruski dyktator może mieć wrażenie izolacji naszego kraju. "Pokażmy, że Zachód, że wolny świat, UE i NATO są z Polską" - zachęcał poseł Koalicji Obywatelskiej.
Tymczasem, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyleci w środę do Polski w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Michel ma się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała, że obserwuje działania około 20 krajów, w tym Rosji, w kontekście połączeń lotniczych na Białoruś i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
Dodatkowo - sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o sytuacji na granicy z Białorusią. Wyraził solidarność NATO z RP i sojusznikami w regionie.