Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Na 3 tygodnie przed wyborami do PE - sondaże nie dają jasnych odpowiedzi. "Na granicy błędu"

W nowym sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbyło się w najbliższą niedzielę. Tuż za plecami lidera sondażu znalazłaby się jednak Koalicja Obywatelska. W sondażu Opinii24 dla "Gazety Wyborczej", liderem jest KO, a za jej plecami - znajduje się PiS. To jednak różnica - jak pisze gazeta - "na granicy błędu statystycznego".

Parlament Europejski
Photo by DAVID ILIFF. License: CC BY-SA 3.0 - Wikipedia

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE” wynika, że formacja Jarosława Kaczyńskiego cieszy się największym poparciem, jednak o mrożeniu szampana w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej nie może być mowy – czytamy w „Super Expressie”.

Z sondażu, który został opublikowany we wtorkowym „Super Expressie” wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę, to 32,49 proc. ankietowanych oddałoby głos na Zjednoczoną Prawicę a 32,15 proc. na Koalicję Obywatelską. Oddanie głosu na Trzecią Drogę zadeklarowało 10,87 proc. ankietowanych, na Konfederację chce głosować 9,46 proc., a na Lewicę – 9,33 proc. Bezpartyjnych Samorządowców wskazało 3,16 proc. a na inną partię chce głosować 2,54 proc. badanych.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster 19.05.2024 roku metodą CAWI na próbie 1031 dorosłych Polaków.

"Granica błędu statystycznego"

W innym sondażu - przeprowadzonym przez Opinia24 dla "Gazety Wyborczej", wybory parlamentarne wygrałaby KO, z wynikiem 32,5 proc., a drugi w stawce PiS zyskałby poparcie na poziomie 30,1 proc. - To różnica w granicach błędu statystycznego - komentuje "GW".

Na podium jest jeszcze Trzecia Droga z poparciem 13,3 proc.; niewiele traci do niej Konfederacja – 12,1 proc. Nową Lewicę popiera zaledwie 7 proc.; 1,7 proc. wybrało opcję "inna partia", a 3,3 proc. zaznaczyło odpowiedź "nie wiem".

Gazeta dodaje, że choć KO ma wyższe poparcie, to zdobyłaby o 5 mandatów mniej niż PiS. PiS uzyskałby 168 mandatów (o 26 mniej niż obecnie), KO – 163 (o sześć mandatów więcej), TD – 60 mandatów (o 5 mniej niż obecnie), Konfederacja - 51 mandatów (o 33 mandaty więcej), a Lewica – 18, czyli o 8 mniej. Obecna koalicja rządząca miałaby zatem 241 mandatów, czyli o 7 mniej niż obecnie.

Sondaż został przeprowadzony przez pracownię Opinia24 w dniach 13-14 maja na reprezentatywnej próbie 1 tys. dorosłych Polaków metodą wywiadów telefonicznych CATI. Odpowiedzi dotyczą osób zdecydowanych głosować.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo